Radni zagłosowali. TBS nie wybuduje 113 mieszkań

0
412

Radni przeciw budowie bloków

Na styczniowej LV Sesji Rady Miasta Zamość, radni zajęli się wnioskiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zamościu o ustalenie lokalizacji dla inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wyszyńskiego.

Prezes spółki TBS Magdalena Godek wyjaśniła, że inwestycja ma polegać na budowie 2 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, pięciokondygnacyjnych z jednopoziomowym garażem podziemnym oraz infrastrukturą towarzyszącą, w efekcie której może powstać 113 lokali mieszkalnych oraz kilka usługowych, w tym jeden przewidziany na siedzibę TBS. Czynsz z wynajmu lokali usługowych miałby wesprzeć budżet TBS, pomóc sfinansowaniu prac remontowych innych lokali, będących własnością spółki.

Bez zgody Rady, bloki również mogą powstać, ponieważ działki objęte inwestycją są przewidziane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako teren pod zabudowę wielorodzinną z usługami i TBS mógłby tą inwestycję realizować z pominięciem Rady Miasta, jednak wówczas powstałyby budynki mniejsze, z mniejszą ilością kondygnacji oraz niezbyt atrakcyjne, ze względu na obowiązek zastosowania dachów spadzistych. Ale co, najistotniejsze, budując zgodnie z MPZP, udałoby się wygospodarować ok 30% mniejszą ilość mieszkań. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na lokale w zasobach TBS, Spółka wystąpiła do Rady Miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji dla tej inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej, by móc zrealizować przedsięwzięcie z zastosowaniem 3 odstępstw od MPZP, tj. odstąpienie od obowiązku utrzymywania obowiązującej linii zabudowy, możliwość wybudowania budynków z dachem płaskim oraz o 1 metr wyższych niż przewiduje plan.

Temat budowy budynków mieszkalnych na działkach przy ul. Wyszyńskiego na sesjach Rady Miasta aktualny jest od 2018 roku, kiedy to jedną z trzech sąsiadujących działek (prywatną) nabył prywatny inwestor. W 2019 roku Miasto Zamość, decyzją Rady Miasta przekazało dwie działki miejskie na rzecz TBS. Prywatny inwestor oraz TBS zamienili się gruntami w 2020 roku, co spotkało się z ogromną dezaprobatą wśród radnych, którzy uznali wówczas, że TBS stracił na tej zamianie, a sami radni poczuli się pominięci i oszukani przy TBS. Wielokrotnie podnoszony był temat przywrócenia stany sprzed zamiany działek. Po burzliwej dyskusji Rada Miasta odmówiła ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. 11 radnych głosowało „PRZECIW” budowie mieszkań: J. Fugiel, F. Josik, Sz. Kitka, M. Kudela, J. Kupczyk, T. Lizut, W. Nowakowski, A. Pawlik, G. Podgórski, L. Tabiszewski, R. Zwolak, 5 radnych zagłosowało „ZA” rozpoczęciem budowy: J. Buryło, I. Godzisz, J.W. Matwiejczuk, K. Sowa, M. Stręciwilk – Gościcka. Od głosu „WSTRZYMAŁO SIĘ” 6 radnych: P. Błażewicz, A. Klimczuk, A. Szpatuśko, M. Walewander, Z. Wojtak, D. Zagdański. Radny Sławomir Ćwik był nieobecny na sesji.

W uzasadnieniu usłyszeliśmy m.in., że potrzeby mieszkaniowe w zakresie nowych mieszkań sprzedawanych komercyjnie w naszym mieście są w wystarczającym stopniu zaspokojone, powstaje dużo nowych inwestycji, gdzie każdy kto tego potrzebuje, ma możliwość zakupić mieszkanie. Radni wskazali, że planowana inwestycja TBSu nie gwarantuje wystarczającej liczby miejsc parkingowych, a powierzchnia przeznaczona pod tereny rekreacyjne jest niewystarczająca, natomiast teren ten przeznaczony na nawierzchnię trawiastą nie oczyszcza powietrza tak skutecznie, jak inna roślinność.

Brak zgody Rady Miasta na rozpoczęcie prac przy ul. Wyszyńskiego nie kończy oczywiście tematu tej inwestycji: „Naszym celem jest dobro mieszkańców naszego miasta, podejmowanie działań, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób, których domowy budżet jest niewystarczający na zakup własnego mieszkania, czy najem na warunkach rynkowych. My ze swej strony dołożyliśmy wszelkich starań, by stworzyć taką możliwość, aby zaspokoić te potrzeby w jak największym stopniu i wybudować możliwie najwięcej mieszkań, ponieważ wiemy jak wiele osób i rodzin czeka na najem w naszych zasobach. Ponadto zależy nam, by ten teren, położony w atrakcyjnej lokalizacji, przy głównej ulicy w centrum naszego miasta, obecnie będący nieużytkiem, ożywić i zagospodarować w sposób atrakcyjny, estetyczny i nowoczesny. Ubolewam, że nie spotkało się to z aprobatą Radnych, jednak nie zamierzamy rezygnować z naszych planów i pozbawiać mieszkańców tych możliwości po jednym niepowodzeniu. Planujemy ponownie złożyć wniosek w trybie specustawy, wprowadzimy w nim pewne zmiany i liczymy na to, że tym razem Rada Miasta podejmie korzystną dla mieszkańców uchwałę i będziemy mogli jak najszybciej ruszyć z budową. Cała procedura niestety wydłuży czas realizacji o kilka miesięcy, ale myślę, że są szanse na to, by jeszcze w tym roku, może w trzecim czy czwartym kwartale budowa się rozpoczęła. My w tym kierunku działamy, ale ostateczna decyzja spoczywa w rękach radnych. Jesteśmy dobrej myśli, że tym razem będzie pozytywna, przecież wszystkim nam zależy na dobru naszego Miasta i naszych Mieszkańców” – wyjaśnia Prezes Zarządu TBS, Magdalena Godek.

cag.

Poprzedni artykułZamość, ul. Kilińskiego: potrącenie 65-latki
Następny artykułIle bezdomni płacą za pobyt w schronisku?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments