Od stycznia 2023 roku droższe będą egzaminy na prawo jazdy.

0
168

W grudniu 2022r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Marszałkowie województw przygotowują się do zmiany stawek po tym, jak rząd przerzucił ten obowiązek z Ministerstwa Infrastruktury na samorządy. Opłaty w całej Polsce będą takie same. Nowelizacja wprowadzi zmiany w cenach egzaminów na prawo jazdy, zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej. Obecnie opłata za egzamin teoretyczny kategorii B, czyli na auto osobowe (co stanowi 80-90 % wszystkich egzaminów), wynosi 30 zł, natomiast egzamin praktyczny to koszt 140 zł. „Trzeba pamiętać, że WORDy są jednostkami samofinansującymi się a ostatnią podwyżkę mieliśmy w 2013 roku. Sami musimy opłacić wynagrodzenia egzaminatorów, pracowników oraz utrzymać majątek firmy, do którego należą budynki, place, samochody, a te z kolei wraz z użytkowaniem tracą na wartości” mówi Marcin Kulig, dyrektor zamojskiego WORDu.

Podwyżki wejdą w życie jeszcze w pierwszej połowie roku.

Pomimo wydatków, z wyjątkiem roku pandemii, zamojski WORD ma dodatni wynik finansowy.W tym roku planuje zakup ciągnika siodłowego (tira), ponieważ do tej pory korzystał z wynajmu. Koszt tej inwestycji 700 tys. zł. 

Wydatki na wynagrodzenia dla pracowników praktycznie nie zmieniły się przez 10 lat „Warunki zaproponowane w 2013 roku miały zapewnić swobodę pracy ale również miały być czynnikiem antykorupcyjnym. Wtedy było to 3 tys. zł podstawy dla egzaminatora jednej kategorii. Dziś jest to najniższa krajowa.W gestii marszałka i sejmiku województwa będą podwyżki dla egzaminatorów o około 30 %. Chcemy przyjąć też maksymalną stawkę za egzamin teoretyczny, kategorii B, tj. 50 zł i egzamin praktyczny 200 zł” dodaje dyrektor Kulig.

Pojawi się też możliwość przekazywania z budżetów województwa dotacji dla WORDów na realizację zadań publicznych w wysokości 50 % działalności ośrodka. Ale pamiętajmy, że marszałkowie województw mają na utrzymaniu drogi, szkoły i inne jednostki publiczne.

W mediach gorąco dyskutuje się na temat rzekomej wymiany prawa jazdy bezterminowego, które ma być płatne i wynosić 100 zł. Zamojski Wydział Komunikacji informuje, że „jeszcze nie ma żadnych procedur z tym związanych i do roku 2028 na pewno nie będzie obowiązku wymiany odpłatnej prawa jazdy na nowe”.

Zdjęcie: źródło Pixabay

 

Poprzedni artykułJak skutecznie wykorzystać copywriting w SEO
Następny artykułZ ostatniej chwili” W zamojskim “ciuchlandzie” znaleziono broń z amunicją
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments