Wypadek cysterny przewożącej 26 000 litrów oleju napędowego

1
1185

27 grudnia br., tuż po godzinie 17, zamojscy strażacy otrzymali zgłoszenie, że na drodze krajowej nr. 17 w miejscowości Wólka Łabuńska gm. Łabunie, na barierze drogowej znajduje się pochylona nad skarpą cysterna przewożąca paliwo. Do tego zdarzenia pierwotnie skierowano 2 zastępy z JRG Zamość w tym zastęp ratownictwa technicznego oraz pobliskie OSP z Łabuniek i Łabuń.

Po dojeździe zastępów z OSP stwierdzono, że na poboczu drogi krajowej znajduje się cysterna przewożąca olej napędowy w ilości około 26000 litrów, która pochyliła się na bariery drogowe. Istniało realne zagrożenie jej przewrócenia się. W pobliżu usytuowane były budynki mieszkalne. Dodatkowym utrudnieniem była droga przebiegająca w tym miejscu na nasypie o wys. ok. 4m. Kierowca, obywatel Ukrainy nie doznał obrażeń i samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Policja wstrzymała ruch pojazdów w obu kierunkach, wyznaczyła objazdy. Działania zastępów z OSP polegały na doraźnym zabezpieczeniu cysterny przed pochylaniem się poprzez umocowanie liny do bariery drogowej usytuowanej po przeciwnej stronie drogi. Przybyły na miejsc zastępy z JRG Zamość dodatkowo zabezpieczyły cysternę poprzez dołożenie kolejnej liny i jej zamocowanej do drzewa. Z uwagi na bardzo duży ciężar oraz gabaryty cysterny, podjęte działania nie przynosiły zamierzonego efektu. Prawa strona pojazdu sukcesywnie opadała na grząskim poboczu. Dopiero przytrzymanie lewej strony cysterny przez pod zamojską pomoc drogową udało się zatrzymać przechył cysterny.

Do działań zadysponowano 2 zastępy ratownictwa technicznego z JRG 3 Lublin. Następnie do zdarzenia skierowano specjalistyczną pomoc drogową z Lublina z holownikiem i dźwigiem o max. masie udźwigu wynoszącym 120 ton.

Z uwagi na brak rozszczelnienia cysterny i dość stabilną sytuację, odstąpiono od przepompowania paliwa z cysterny. Zabezpieczenie cysterny trwało do czasu przyjazdu pomocy drogowej z Lublina. Holownik stabilnie przytrzymał lewą stronę cysterny. Po sprawieniu dźwigu wraz z jego uzbrojeniem w przeciwwagi (30 t) podjęto sukcesywne podnoszenie prawej strony pojazdu z jednoczesnym jego wciąganiem na jezdnię.

Każda akcja również i ta miała swoją specyfikę. Interweniujący spotkali się
z utrudnieniami w postaci: dojazdu objazdem do miejsca zdarzenia (od strony Tomaszowa Lub.), braku możliwości stabilnego zakotwienia lin, awarią w pojeździe ratownictwa technicznego z Lublina, usytuowaniem drogi na nasypie, brakiem manewru pojazdami i koniecznością cofania kilkuset metrów, grząskim terenem.    

W działaniach uczestniczył st. bryg. Tomasz Podkański zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie. Działaniami między innymi kierowali: mł. bryg. Robert Niścior dowódca JRG Zamość, a następnie bryg. Andrzej Szozda zastępca komendanta miejskiego PSP w Zamościu.

W działaniach trwających ponad 8 godz. wzięło udział: 5 zastępów z JRG Zamość, 2 z JRG Lublin oraz OSP Łabunie i Łabuńki, łącznie 31 ratowników. Uszkodzeniu uległa bariera drogowa oraz w nieznacznym stopniu cysterna (nadkola, zderzak, płaszcz osłonowy. Wstępne straty oszacowano na kwotę 50 tys. zł. Policja ustala okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.    

       Źródło: Oficer Prasowy    Komendy Miejskiej PSP bryg. Andrzej Szozda

 

Poprzedni artykułWypadek autokaru – duże utrudnienia na 17-tce
Następny artykułWypadek autokaru
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dupa

jak zwykle uk

Last edited 11 miesięcy temu by dupa