Dekoracje Świąteczne na Rynku Wielkim

0
791

Iglo-bombki i huśtawko-choinki na Rynku

Na nadchodzący czas świąteczny w przestrzeni miejskiej. Zamojski ratusz wychodzi z zupełnie inną niż dotychczas propozycją dekoracji świątecznych.

Magistrat zaprosił do współpracy artystę, scenografa – Dawida Zalesky’ego, który przygotował autorską instalację X_mas w nurcie DIY – Zrób to sam. Co ważne, wszystkie elementy będą miejską własnością i będą mogły być wykorzystywane podczas innych wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez Urząd Miasta.

Kreatywne koncepty i brak gotowych rozwiązań, mają uruchomić wyobraźnię i zainspirować odwiedzających do kreatywności i poszukiwania pomysłów na samodzielne tworzenie i przetwarzanie.

Wszystkie części instalacji zostały wymyślone, przywiezione, zmontowane, ręcznie zrobione z udziałem Autora. Tegoroczna dekoracja świąteczna na Rynku Wielkim ma być opowieścią o tęsknocie za zimą i śniegiem.

Instalacja X_mas składa się z kilku części: huśtawko-choinek dla najmłodszych, dwóch iglo-bombek oraz sentymentalnej leśnej scenografii – świerkowego zagajnika przeniesionego z zamojskich lasów. Celem artysty było zaaranżowanie wyjątkowej przestrzeni świątecznych emocji w sercu Starego Miasta, osadzonej we współczesnych realiach, stanowiącej pewnego rodzaju kapsułę wspomnień, skojarzeń i wrażeń. Całość zwieńczy „żywa”girlanda zainstalowana na poręczy zamojskiego Ratusza.

Instalacja X_mas będzie dostępna dla odwiedzających od 11 grudnia.

Pomysł na artystyczną wersję dekoracji świątecznych, zamiast efektownych iluminacji, mniej obciąża miejski budżet.

W minionych latach, UM wydał na dekoracje zdecydowanie więcej, niż jest to planowane w tym roku. W sezonie zimowym 2019/2020 – koszt dekoracji wyniósł 153 122,70 zł brutto. Rok później, ze względu na okres pandemii, nie poniesiono żadnych kosztów dekoracji. W sezonie zimowym 2021/2022 – koszt dekoracji to 129 779,60 zł brutto. W tym roku planowany koszt dekoracji zmniejszy się o ponad połowę – 61 500,00 zł brutto.

Fot. Archiwum Nowy Kurier Zamojski 

dsc 9756 Dekoracje Świąteczne na Rynku Wielkim

Poprzedni artykułUmowy na dwa odcinki „siedemnastki” podpisane
Następny artykułOszukana przy sprzedaży książek na “Vinted”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments