Zapytaliśmy Zamościan jak planują nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i jaki wpływ ma inflacja na ich codzienne życie.

0
159

Wkrótce święta – inflacja bije rekordy a ceny rosną

Jak informuje Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach w Polsce – podobnie jak w wielu innych gospodarkach na świecie – inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych kształtowała się na wysokim poziomie. We wrześniu 2022 r. inflacja CPI wzrosła do 17,2% r/r, a w październiku – według wstępnego szacunku GUS – wyniosła 17,9% r/r. Wzrost inflacji w ostatnich miesiącach wynikał w znacznej mierze ze stopniowego przekładania się wysokich cen surowców, związanych głównie z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie, na ceny dóbr konsumpcyjnych oraz stałego dodruku pieniądza przez NBP

Wysokie ceny surowców znalazły odzwierciedlenie we wzroście cen żywności i energii.

Większość społeczeństwa a także Zamościan zastanawia się, ile zapłaci za prąd, ile za wodę, ale przede wszystkim, ile w tym roku będą kosztować zakupy świąteczne.

Zapytaliśmy Zamościan jak planują nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i jaki wpływ ma inflacja na ich codzienne życie.

Pani Monika ma 38-lat pracuje na etacie oraz samotnie wychowuje dwójkę dzieci, planuje już teraz zakupy i stara się szukać promocji. Na pewno zrezygnuje z części prezentów pod choinkę i zrezygnuję z wyjazdu świątecznego do rodziny do Krakowa – dodaje nasza rozmówczyni.

Pan Ryszard, emeryt z Zamościa na święta wybiera się do córki do Lublina. Obawiam się, że bez pomocy córki po opłaceniu rachunków za gaz i prąd ledwo starczyłoby mi na choinkę – opowiada pan Ryszard.

Pan Tomek lat 32 razem żoną i córką planują święta spędzić w domu w tradycyjny sposób. Będziemy mieli mniej gości w tym roku, na pewno jednak nie zabraknie tradycyjnych potraw jak karp czy sernik. Jednak w tym roku planujemy skorzystać z cateringu, gdyż oboje z żoną pracujemy – podkreśla pan Tomek.

Zastanówmy się zatem czy możemy na czymś oszczędzić, czy będziemy musieli zrezygnować ze świątecznych zakupów , wyjazdów a może ze spotkań z rodziną. W komentarzach podzielcie się sposobami jak walczycie z inflacją, aby święta mimo rosnących cen były udane i radosne a przede wszystkim nie zrujnowały domowego budżetu.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments