Kwesta na odbudowę zabytkowych nagrobków

0
193
fot. Łukasz Kot

1 listopada, tradycyjnie od 15 lat na Cmentarzu Parafialnym odbyła się kwesta zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Celem corocznej zbiórki jest ratowanie zabytkowych i zniszczonych nagrobków.

Podczas wszystkich dotychczasowych kwest udało się zebrać do puszek ćwierć miliona złotych. Dzięki zgromadzonym środkom udało się dotąd wyremontować 41 obiektów (39 nagrobków, dwie barkowe, kamienne latarnie a także zabytkową, kamienną ławeczkę).

Z funduszy z ubiegłorocznej kwesty został odnowiony pomnik rodziny Kaweckich. Zostały też oczyszczone nagrobki które były remontowane z funduszy z pierwszych kwest z lat 2007-2010. 

W tegorocznej kweście wzięło udział około 90 osób, w tym harcerze, zuchy i uczniowie zamojskich szkół, nauczyciele, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zamojskich firm i instytucji, ludzie kultury. Sztab SKOCP mieścił w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A (I piętro).  Wolontariusze kwestowali od godz. 8.00 do 18.00 w czterech tradycyjnych miejscach na cmentarzu; przy wejściu głównym, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej od ul. Peowiaków oraz przy wejściu bocznym od ul. Przemysłowej.

Po zakończonej zbiórce, przeliczenia zebranych środków dokonali bankowcy z Banku PKO BP. Do puszek, w tym roku trafiło niewiele ponad 26 tysięcy złotych. To o 5 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym.

Pieniądze na odnowę Cmentarza Parafialnego w Zamościu można wpłacać na konto przez cały rok: PKO BP S.A. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753

 

 

Poprzedni artykułApel po pożarze w Szewni Dolnej – rodzina organizuje zbiórkę i prosi o pomoc – UDOSTĘPNIJ
Następny artykułJest praca w Zamościu. Publikujemy aktualne oferty pracy z PUP w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments