Ubezpieczenie dla sprowadzonego samochodu. Co warto wiedzieć?

0
236

Co roku do naszego kraju sprowadzanych jest około 1 miliona używanych samochodów osobowych. Średnio, pojazdy te mają około 12 lat i w dalszym ciągu najczęściej pochodzą z Niemiec. Podpowiadamy, jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że autem bez ważnej polisy ubezpieczeniowej OC nie można się legalnie poruszać po drogach naszego kraju. W takiej sytuacji możliwy jest jedynie transport takiego samochodu na lawecie. Późniejsza jego rejestracja w miejscowym wydziale komunikacji będzie jednak od nas wymagała wykupionej polisy OC. Bez niej, rejestracja takiego samochodu nie będzie możliwa.

Skąd Polacy najczęściej sprowadzają samochody i w jakim są one wieku?

Dla nikogo chyba nie będzie niespodzianką informacja, że to Niemcy są krajem, z którego nasi rodacy najczęściej sprowadzają używane samochody. Tylko w 2021 roku przywieziono stamtąd do Polski ponad pół miliona aut z drugiej ręki. Na drugim miejscu znalazła się Francja, a na trzecim Belgia. Różnica w ilości importowanych samochodów jest jednak duża, bo z obu tych państw sprowadziliśmy łącznie zaledwie 160 tys. pojazdów. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, średni wiek importowanego samochodu wyniósł 12 lat.

Jakie marki są najpopularniejsze wśród importerów używanych aut?

Tak, jak w przypadku państw z których przywożone są pojazdy dominują Niemcy, tak również to właśnie niemieckie marki cieszą się największym wzięciem wśród importerów. Samych tylko Volkswagenów przywieziono do naszego kraju 98 tysięcy, a Opli niewiele mniej, bo 95 tys. Poza tym, wśród najpopularniejszych marek wyróżnić można też Forda, Audi, Renault i BMW.

W przypadku konkretnych modeli aut, dominacja producentów zza naszej zachodniej granicy jest jeszcze większa. Zgodnie z danymi IBRM Samar, w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli były tylko i wyłącznie pojazdy niemieckich producentów. Jakie modele cieszyły się wzięciem wśród sprowadzających samochody do Polski? Otóż zdecydowanie najwięcej zaimportowano Audi A4, Opli Astra i Volkswagenów Golfów. Poza tym, możemy również wyróżnić BMW serii 3 oraz Audi A3.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jak już wspomnieliśmy, legalna jazda samochodem po drogach publicznych w naszym kraju możliwa jest jedynie w przypadku posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Ale nawet transport samochodu na lawecie obwarowany jest koniecznością posiadania tzw. ubezpieczenia OC krótkoterminowego, które obowiązuje przez 30 dni. Oferuje je bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a rodzaj konkretnej polisy OC zależy od kilku czynników:

  • w przypadku wyrejestrowania samochodu za granicą, potrzebne nam jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Do tego potrzebne nam będą tymczasowe tablice rejestracyjne wywozowe. Pamiętajmy przy tym, że mamy 30 dni na zarejestrowanie takiego auta w Polsce. W przeciwnym razie może zostać na nas nałożona kara w wysokości do 1000 złotych.

  • w przypadku ważnej zagranicznej rejestracji, również możemy wykupić OC na 30 dni. Tutaj jednak musimy się upewnić, czy sprowadzony przez nas pojazd nie posiada ubezpieczenia OC (zagranicznego) lub zielonej karty.

  • jeżeli kupiliśmy samochód w komisie lub innego pośrednika prowadzącego działalność polegającą na kupnie-sprzedaży używanych pojazdów. Z reguły, przy zawieraniu umowy, sprzedający przekazuje nam wraz z pozostałymi dokumentami także krótkoterminowe OC. W takiej sytuacji nie trzeba pamiętać o wypowiedzeniu takiej polisy, gdyż nie przedłuża się ona automatycznie.

Tymczasowe tablice rejestracyjne – co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy transportować auta z zagranicy lawetą, możemy wrócić takim samochodem „na kołach” po uprzednim wyrobieniu tablic tymczasowych. Kiedy jest to możliwe?

Jeżeli wykonujemy przejazd po drogach publicznych niezbędny do wykonania przeglądu technicznego pojazdu na stacji kontroli pojazdów lub w przypadku oczekiwania na odbiór duplikatu (wtórnika) dotychczasowych tablic, na przykład gdy je zgubiliśmy lub uszkodziliśmy.

Warto wiedzieć, że koszt wyrobienia tymczasowej tablicy rejestracyjnej wynosi 62 zł. Dodajmy, że jazda samochodem bez oznakowania tablicami rejestracyjnymi obwarowana jest karą finansową w wysokości aż 1500 zł.

Ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy. Kiedy nie można go kupić?

Wielu kierowców zapomina, że jeżeli sprowadzony z zagranicy samochód wciąż jest zarejestrowany poza Polską, to nie można wykupić dla niego polisy OC na cały rok. Zgodnie z przepisami, jest to możliwe jedynie już po zarejestrowaniu takiego auta w naszym kraju. Do tego czasu musimy wykupić OC krótkoterminowe.

Dodatkowo, mając tymczasowe tablice rejestracyjne, musimy pamiętać o powiadomieniu ubezpieczyciela o zmianie numerów rejestracyjnych pojazdu już po otrzymaniu stałych tablic. Wtedy też zostanie dokonana aktualizacja danych w naszej polisie ubezpieczeniowej.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Na końcu pozostaje jeszcze pytanie, gdzie kupić ubezpieczenie dla naszego samochodu? Odpowiedzią na nie jest kalkulator OC od Beesafe. To rewolucyjne narzędzie online pozwala na uzyskanie wiążącej ceny na polisę OC po podaniu zaledwie 2 informacji. Numeru rejestracyjnego samochodu oraz daty urodzenia właściciela. I tyle! Przekonaj się sam na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Poza samochodem, na beesafe.pl ubezpieczysz także dom lub mieszkanie, a także kupisz ubezpieczenie szkolne NNW dla swojego dziecka. Sprawdź już dzisiaj!

Poprzedni artykułAktualne oferty pracy z PUP w Zamościu
Następny artykułZamość w programie preferencyjnej sprzedaży węgla
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments