Ofensywa Konfederacji w Zamościu

1
469

W sobotę 29 października na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się konferencja prasowa z udziałem liderów Konfederacji, w ramach aktywności „Ofensywa Konfederacji”, realizowanej przez ugrupowanie. Działacze Konfederacji rozdawali mieszkańcom programy „Po Stronie Polski”. W hotelu Carskie Koszary odbyło się spotkanie otwarte z sympatykami ugrupowania, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób.

„Wzywamy do powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie niszczenia wydobycia węgla i energetyki węglowej przez rządy PO-PSL i PiS-Solidarna Polska” – postulował Witold Tumanowicz (Rada Liderów Konfederacji, Zarząd Główny Ruchu Narodowego, lider listy do Sejmu z okręgu nr 7)

W słowach wyjaśnienia powiedział, że kryzys energetyczny, w którym obecnie znalazła się Polska, spowodowany jest olbrzymimi zaniedbaniami rządów PiS-SolPol oraz PO-PSL. Początki samobójczej polityki energetycznej Polski sięgają jednak rządów Jerzego Buzka i koalicji AWS-UW. Celem powołania komisji śledczej, wg Witolda Tumanowicza, jest wyjaśnienie przyczyn aktualnego kryzysu, wskazanie osób odpowiedzialnych za podjęcie błędnych decyzji politycznych, wyjaśnienie uzależnienia polskiej i europejskiej gospodarki od importu rosyjskich węglowodorów oraz poinformowanie opinii publicznej o stanie polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

„Wszystkie kolejne partie, które dochodziły do władzy od 1997 roku likwidowały polskie kopalnie i niszczyły polskie górnictwo” – powiedział Krzysztof Bosak (Poseł Konfederacji, Wiceprezes Ruchu Narodowego, kandydat Konfederacji na Prezydenta RP), wyliczając, że:

  • od grudnia 1997 do listopada 2001 (rządy AWS-UW) postawiono w stan całkowitej likwidacji 19 kopalni”,
  • od grudnia 2001 do listopada 2005 (rządy SLD) postawiono w stan całkowitej likwidacji 2 kopalnie, 
  • od stycznia 2008 do listopada 2015 (rządy PO-PSL) postawiono w stan całkowitej likwidacji 5 kopalni,
  • od grudnia 2015 do dnia dzisiejszego (rządy PiS) postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalni.

W jaki sposób można określić wieloletnią, postępującą likwidację kopalń z zasobami węgla, jak nie zdradą narodową? – nie bał się pytać Krzysztof Bosak, oceniając, że zamiast odbiurokratyzować kopalnie, dopuścić na rynek kapitał prywatny, który polepszy ich rentowność, postawiono na likwidację polskiego górnictwa.

Wytłumaczył dodatkowo, że rosnące ceny surowców, brak dostępu do węglowodorów mają dalekosiężne konsekwencje wpływając na sytuację całej gospodarki i gospodarstw domowych, prowadząc prosto do kryzysu gospodarczego, który właśnie dotyka całą Europę.

„Tusk przyjął i zaczął realizować szkodliwą politykę klimatyczną UE, która wymuszała na Polsce odchodzenie od węgla (chociaż Niemcy do niego wrócili), a PiS ją kontynuuje. Nie ma to żadnego wpływu na klimat. To po prostu walka politycznych interesów. Musimy ratować co się da! Czas odrzucić politykę klimatyczną UE, wstrzymać proces likwidacji kopalń (Krupiński, Makoszowy, Jas-Mos) i realizować własną politykę energetyczną, zmierzając w kierunku energii jądrowej” – doprecyzował Bosak.

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał

Zdelegalizować to się powinno Konfę za bycie onucowskim przyczółkiem w Polsce. Za foliarstwo, wkręcanie ludziom bzdur na temat ekonomii i podburzanie przeciwko Ukraińcom.