Sztafety z Wiednia i Wilna biegną do Narola

0
231

Po dwóch latach przerwy pandemicznej, Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s z Wiednia wznowił cykliczne biegi międzynarodowe pod nazwą Bieg Pocztyliona – Poczta Królewska. W tym roku sztafety biegną do Narola.

Biegi te mają zawsze charakter patriotyczno-sportowy i swoją datą wiążą się z wydarzeniami, które odbywały się na przestrzeni historii Polski. Tegoroczny bieg będzie dużo krótszy od poprzednich. Symboliczna trasa będzie wynosiła około 100 kilometrów, a sportowcy pokonają ją nocą.

18 sierpnia 2022 z Wiednia, na górze Kahlenberg, sprzed bram Sanktuarium Narodowego wystartowała, składająca się z Polaków mieszkających w Wiedniu, sztafeta Wiedeńska V Biegu Pocztyliona-Poczta Królewska.

Wcześniej, z miejscowości Żułów na Litwie, miejsca Pamięci Narodowej urodzenia Józefa Piłsudskiego wystartowała sztafeta Wileńska, składająca się z Polaków mieszkających na Litwie, którą prowadzi Marian Kaczanowski, dyrektor Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, a towarzyszą mu jego wychowankowie, młodzież ze szkoły sportowej. Po złożeniu kwiatów przy tablicy pamięci, sztafeta udała się do Niemenczyna, gdzie burmistrz tego miasta wręczył im list adresowany do burmistrza miasta Narol. Jest to funkcja biegaczy ujęta w nazwie biegu, czyli Poczta Królewska.

Obydwie grupy spotkały się w Krasnymstawie, skąd (biegnąc, jadąc na rowerach lub rolkach) razem pokonują dalszą trasę przez Zamość i Tomaszów Lubelski, do Narola. Bieg rozpoczął się przed północą 19 sierpnia, a zakończy około godz. 10:00 rano 20 sierpnia. Finisz biegu wpisuje się w uroczyste obchodów upamiętniające 350. Rocznicę Bitwy pod Narolem 1672.

Podczas biegu przez Zamość, Straż Miejsca asystowała sztafecie na zamojskiej trasie, przekazując Poczcie Królewskiej list do Burmistrza Narola.

Celem biegu jest przypomnienie informacji historycznych o Bitwie pod Narolem pod dowództwem hetmana wielkiego Jana Sobieskiego, łączność Polaków mieszkających w kraju z Polonią na całym świecie, popularyzacja kultury fizycznej, zwłaszcza biegów długodystansowych oraz propagowanie historii naszej ojczyzny.

Włodarze miast, którzy objęli bieg patronatem, wręczyli biegaczom ze sztafet listy do Burmistrza Narola. 

Bieg został objęty Patronatami Honorowymi przez włodarzy miast położonych na trasie biegu: Burmistrz Miasta Niemenczyn – Litwa, Burmistrz Miasta Krasnystaw, Prezydent Miasta Zamość, Burmistrz Miasta Narol.

Partnerami strategicznymi biegu są: Klub biegaczy z Krakowa „Brygada R&R, Biegacze Klubu „Sekcja Biegowa Ruch Izbica”.

Poprzedni artykułPodziemny Zamość – to może być ciekawe!
Następny artykułTutaj dzieje się dobro – dobre rozmowy, dobre książki, dobre dźwięki
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments