Tutaj dzieje się dobro – dobre rozmowy, dobre książki, dobre dźwięki

0
205

Dzisiaj i jutro (20 i 21 sierpnia) na Rynku Wodnym w Zamościu odbędą się wydarzenia przypominające o ważnych w historii Zamościa i Zamojszczyzny postaciach. Bohaterami projektu są Róża z Żółtowskich Zamoyska i Jan Zamoyski oraz Dzieci Zamojszczyzny. 

20 sierpnia z koncertem „Dźwięki Wolności” wystąpi Adam Strug. Przed koncertem pokaz florystyczny przeprowadzi mistrz Piotr Marzec. 

21 sierpnia odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą dr Beata Kozaczyńska, Agnieszka Jaczyńska, Anna Rudy i Maria Rzeźniak. Dyskusję poprowadzi dr Łukasz Kot. 

Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa na bazie materiałów zgromadzonych przez dr Beatę Kozaczyńską, kiermasz książki używanej oraz akcja charytatywna „Róże dla róży” na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. 

W akcję zaangażowały się Kwiaciarnia Piotr Marzec Centrum Kwiatowe Avalanche+ Roses SIGMA International (Poland) Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ Stowarzyszenie Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku Klub Seniora „KALINA” Skaraszów Klub seniora „Susełek” w Hubalach oraz Panie z zespołu Roztoczanki.

W 2022 roku przypada 80. rocznica masowych wysiedleń ludności Zamojszczyzny (Aktion Zamość) oraz 80. rocznica Bitwy pod Wojdą (30.12.1942) – jednego z pierwszych powstańczych zrywów Zamojszczyzny przeciwko okupantowi niemieckiemu. 

IV Biblioteczne Spotkania z Historią odbędą się w dniach 20-21 sierpnia 2022 roku w przestrzeni „Miasta Idealnego” na Rynku Wodnym w Zamościu. Bohaterami tegorocznej edycji są Róża i Jan Zamoyscy oraz Dzieci Zamojszczyzny. Hasło przewodnie wydarzenia „Wolność pod Skrzydłami Anioła Dobroci” nawiązuje do uratowania przed śmiercią przez małżonków Zamoyskich blisko 500 dzieci. Biblioteczne Spotkania z Historią są wydarzeniem towarzyszącym Zamojskiemu Festiwalowi Filmowemu „Spotkania z historią”.  

Głównym założeniem projektu jest przypomnienie losów Dzieci Zamojszczyzny, postaci Róży Zamoyskiej „Anioła Dobroci” , która wspólnie z mężem Janem Zamoyskim uratowała od zagłady kilkaset małych istnień. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa tematyczna, koncert muzyczny – „Dźwięki wolności” i akcja charytatywna.  Wydarzenie jest okazją do przybliżenia tragicznych dat w historii Zamojszczyzny – losu dzieci, kobiet i mężczyzn i ich walki o wolność i niepodległość. II wojna światowa, choć coraz odleglejsza w czasie, wciąż bliska jest pamięci osób, które jej bezpośrednio doświadczyły. Uważamy, że kolejnym pokoleniom okres ten powinien być stale przypominany. Wolność bowiem nie jest nam dana na zawsze. Pielęgnowanie wolności to pielęgnowanie pamięci. 

W ramach wydarzenia zaplanowano:

  • „Dźwięki wolności” – koncert Adama Struga (20 sierpnia 2022 r., Rynek Wodny, godz. 17.00)

  • panel dyskusyjny z udziałem dr Beaty Kozaczyńskiej, Agnieszki Jaczyńskiej, Anny Rudy i Marii Rzeźniak, którego celem będzie przypomnienie losów Dzieci Zamojszczyzny, postaci Róży Zamoyskiej „Anioła Dobroci” i Jana Zamoyskiego oraz 80. rocznica Bitwy pod Wojdą (30.12.1942) – jeden z pierwszych powstańczych zrywów Zamojszczyzny przeciwko okupantowi niemieckiemu. Prowadzenie dr Łukasz Kot. (21 sierpnia 2022 r., Rynek Wodny, godz. 17.00)

  • akcję charytatywną „Róże dla Róży” polegającą na zbiórce datków pieniężnych dla hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach Pierwszych

Wydarzeniu będą towarzyszyły:

  • kiermasz książki używanej (nie tylko historycznej) i wystawa na bazie materiałów zgromadzonych przez dr Beatę Kozaczyńską poświęcona Dzieciom Zamojszczyzny

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Poprzedni artykułSztafety z Wiednia i Wilna biegną do Narola
Następny artykułPowiatowe święto plonów (ZDJĘCIA)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments