Pożary ściernisk zbierają żniwo

0
167

Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP bryg. Andrzej Szozda poinformował, że w ostatnim czasie na terenie powiatu zamojskiego odnotowano 7 pożarów ściernisk i zboża na pniu. Częściowemu spaleniu uległ także kombajn zbożowy oraz prasa do słomy. Dzięki podjętym działaniom (użycie gaśnic, wykonanie pasów zabezpieczających) jak również szybko podjętym działaniem gaśniczym udało się w znacznym stopniu zmniejszyć straty pożarowe. 

Największe straty – 40 tys. zł. odnotowano podczas pożaru prasy do rolowania słomy, jaki miał miejsce w Horyszowie Polskim w sobotę 6 sierpnia. Dwa dni wcześniej w miejscowości Czołki prawdopodobnie w wyniku przegrzania się pasa, zapalił się przedział silnikowy kombajnu zbożowego bizon. Właściciel podjął działania gaśnicze przy wykorzystaniu gaśnic. Straty oszacowano na 15 tys. zł.  

Spośród 7 pożarów ściernisk, w dwóch przypadkach (Stanisławka, Żuków) doszło do zapalenia się zboża na pniu  na pow. ok. 0,5 ha. Pożary stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich upraw lub pobliskiego lasu. W tych przypadkach pomocni podczas prowadzonych działań gaśniczych okazali się miejscowi rolnicy, którzy w celu ograniczenia się rozprzestrzeniania ognia wykonali pasy ochronne przy użyciu brony talerzowej.  

“Mając na względzie bezpieczeństwo w sezonie żniwnym, apeluję o rozwagę
w posługiwaniu się ogniem otwartym, jednocześnie zwracam uwagę by zadbać o sprawne gaśnice, których użycie może w zdecydowany sposób zmniejszyć straty pożarowe” – przypomina bryg. Andrzej Szozda.

Poprzedni artykułSprzęt do pogotowia za 240 tysięcy
Następny artykułRamię w ramię – wyścig przyjaźni polsko-ukraińskiej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments