Akademia Zamojska wyemitowała własny banknot

0
205

 

W rektoracie AZ zaprezentowano oficjalnie banknot pamiątkowy 0 Euro Souvenir Akademii Zamojskiej. Jest to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy emitowany przez uczelnię.

 

W prezentacji banknotu pamiątkowego Uczelni udział wzięli: rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. dr Szymon Bereska oraz ekspert Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. dr Marcin Markowski.

 

  • Po 237 latach nieobecności odrodziła się Akademia Zamojska – trzecia co do wartości i historii uczelnia wyższa w Rzeczpospolitej. Akademia rozwija się, powstają nowe kierunki studiów jak prawo, położnictwo oraz rynek sztuki i zarządzanie w kulturze. W ramach prezentacji naszego wizerunku, logosu i etosu Akademii Zamojskiej, postanowiliśmy upamiętnić wydarzenie odtworzenia Akademii okolicznościowym banknotem. Chcemy także przez ten banknot zwrócić uwagę na fakt istnienia Akademii, która wpisuje się w tradycję europejską. Uniwersytety są zjawiskiem kultury Zachodu. Nasza Akademia nawiązuje do Uniwersytetu w Padwie, którego studentem i przez pewien czas rektorem był Jan Zamoyski. Stamtąd przywiózł do Polski określoną wizję życia uniwersyteckiego. Ta wizja jest nam ogromnie bliska – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej, która jest emitentem banknotu.

 

Prezentacja banknotu zbiegła się w czasie z pozytywną opinią, jaką Akademia Zamojska otrzymała od Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie uruchomienia nowatorskiego kierunku rynek sztuki i zarządzanie w kulturze na poziomie studiów licencjackich oraz magisterskich. Dziedzina ta jest związana m.in. z obrotem dzieł sztuki i kolekcjonerstwem, także tym dotyczącym notofilii, czyli gałęzi numizmatyki zajmującej się kolekcjonerstwem banknotów papierowych.

 

Na awersie banknotu znajduje się grafika z motywem przedstawiającym Akademię Zamojską. Znajduje się na nim, obok nazwy i logo Uczelni, postać Jana Zamoyskiego oraz budynek historycznej Akademii Zamojskiej. Rewers jest wspólny dla wszystkich banknotów pamiątkowych i znajdują się na nim: Wieża Eiffla, Koloseum, Brama Brandenburska, Sagrada Familia, Torre de Belém,  Manneken pis, a także wizerunek Mona Lisy.

 

  • Pomysł banknotów pamiątkowych zrodził się w 2015 r. we Francji i od tego momentu idea ta rozpropagowała się w większości krajów Unii Europejskiej. Ten banknot choć nie ma wartości płatniczej, ma wartość kolekcjonerską. Można go kupić, lecz nie można nimi płacić. Dla kolekcjonerów banknoty mogą osiągać różne, dużo większe wartości. Cieszą się one dużą popularnością wśród kolekcjonerów banknotów, przez co rynek kolekcjonerski się rozwija. Kolekcjonerzy mają do wyboru na przykład banknoty pamiątkowe emitowane przez Narodowy Bank Polski. Mieliśmy do czynienia z bardzo popularnymi emisjami, jak banknot z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Cieszymy się, że dziś jesteśmy w Zamościu, gdzie możemy premierowo zaprezentować wizerunek pierwszego banknotu pamiątkowego poświęconego uczelni – powiedział dr Szymon Bereska, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o., partnera emisji.

 

Banknot zaprezentowany przez Akademię Zamojską to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy 0 Euro, którego emitentem jest uczelnia. Na rynek trafi zaledwie 5000 egzemplarzy, a jego cena emisyjna to 30 zł. Należy podkreślić, że banknot nie jest środkiem płatniczym, a kolekcjonerskim. Sprzedaż banknotu rozpocznie się 12 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej: www.akademiazamojska.edu.pl – zakładka „Sklep”.

 

Źródło: Akademia Zamojska, fot. Szymon Łyciuk

Poprzedni artykułNożem zaatakował rodziców i interweniujących policjantów
Następny artykułZielony prezent od Veolii
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments