Po “zakupie akcje Orlenu” stracił 34 000 zł

0
201

53-latka z Biłgoraja straciła swoje oszczędności chcąc inwestować pieniądze na giełdzie poprzez zakup “akcji Orlenu”. Postępowała zgodnie z poleceniami rzekomych doradców finansowych, zainstalowała aplikację “Any Desk” i i w ten sposób umożliwiła im dostęp do konta bankowego i wrażliwych danych. Kobieta autoryzowała przychodzące kody dostępu, a oszuści wypłacali pieniądze. Apelujemy o ostrożność podczas wszelkich transakcji bankowych.

Do biłgorajskiej komendy zgłosiła się 53-letnia mieszkanka Biłgoraja twierdząc, że została oszukana na kwotę 35 000 złotych. Kobieta znalazła w Internecie stronę reklamującą możliwość zakupu “akcji spółki Orlen”. Chcąc uzyskać więcej informacji o rzekomej inwestycji, wypełniła formularz zgłoszeniowy i go wysłała. Po pewnym czasie zadzwoniła do niej kobieta, która twierdziła, że z racji jej zainteresowania ofertą będzie opiekunem jej inwestycji. Poinformowała ją również, że jedyne co musi zrobić na początek to wykonać przelew, by uruchomić konto inwestycyjne. Wówczas 53-latka zrobiła przelew na wskazane konto na kwotę 1000 złotych. Następnie zadzwonił do niej mężczyzna z poleceniem zainstalowania aplikacji “Any Desk”, która umożliwi mu zdalny dostęp do urządzenia, aby założyć konto maklerskie i sprawnie przeprowadzić transakcje giełdowe. Kobieta autoryzowała przychodzące kody dostępu myśląc, że jest to niezbędne do aktywacji konta. Po pewnym czasie zauważyła, że z jej rachunku bankowego dokonano kilka przelewów na łączną kwotę 34 000 złotych.

Policjanci wyjaśniają sprawę i jednocześnie przypominamy, aby za każdym razem sprawdzić, czy ogłoszenie jest autentyczne – powinno przekierowywać nas na oficjalną stronę firmy. Jeśli tak się nie dzieje, najprawdopodobniej mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Nie instalujmy dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie autoryzujmy przelewów, których sami nie wykonujemy.

sierżant sztabowy Joanna Pilarska

Poprzedni artykułPoważne obrażenia po dachowaniu na krajowej 17-stce
Następny artykułNowy hejnalista na wieży
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments