Jak „Nie-Boska komedia” przewidziała marksizm – wykład Pawła Lisickiego

0
163

Między „Nie-Boską komedią” a marksizmem

25 maja w sali Consulatus Zamojskiego Ratusza odbył się wykład red. Pawła Lisickiego pn. „Polski prorok i niemiecka rewolucja. Zygmunt Krasiński przestrzega przed Karolem Marksem”.

Wydarzenie, to brało udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego, a głównym celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Słowa powitania do zebranych, oraz informacje o wykładowcy przedstawiła Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Przywołanie twórczości Zygmunta Krasińskiego jednego z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu, odbyło się w Roku Romantyzmu Polskiego, taką bowiem uchwałę podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W uchwale sejmowej zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli: Marszałek Woj. Lubelskiego Jarosław Stawiarski, którego na spotkaniu reprezentował Mariusz Tłuczek Kierownik Filii Urzędu w Zamościu, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk. Partnerem wydarzenia była Akademia Zamojska reprezentowana przez dr inż. Andrzeja Burdę, prorektora ds. kształcenia. Obecni byli przedstawiciele patronów medialnych i słuchacze przybyli na spotkanie.

Red. Paweł Lisicki w swoim wykładzie w bardzo interesujący sposób pokazał jak „Nie-Boska komedia” (1835r.) przewidziała marksizm i jest to historycznie i mocno osadzone, oraz jakim wielkim polskim pisarzem i prorokiem był Zygmunt Krasiński. Uzmysłowił także skąd wziął się pomysł połączenia Zygmunta Krasińskiego i Karola Marksa.

Red. Paweł Lisicki powiedział m.in.: „jeśli był w Polsce ktoś kto pokazał i przewidział te główne niebezpieczeństwa praktycznie związane z myśleniem komunistycznym, z rozwojem idei i myślenia to był to właśnie Zygmunt Krasiński. Kiedy Z. Krasiński pisze „Nieboską komedię” nie istnieje jeszcze słowo komunizm. Słowo komunizm pojawia się  dopiero w 1840 w pismach francuskiego aktywisty, jako nowa forma społeczna, która ma rozwiązać problemy przeszłości, jako forma radykalnej równości.”

Red. Paweł Lisicki podkreślił trzy najważniejsze elementy „Nieboskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego czyli: zawiść i zazdrość, obalenie Boga i ustanowienie świadomości człowieka, cel społeczno-polityczny – utopia, która nadaje sens i porywa w sensie pozytywnym rewolucjonistów. 

Czwartym elementem, subtelnie pokazanym w „Nie-Boskiej komedii” jest przekonanie, że to z czym rewolucjoniści mają do czynienia jest czymś koniecznym, czymś co i tak musi się wydarzyć. Jeśli ktoś jest przekonany, że ma do czynienia z jakimś zjawiskiem, które i tak musi się wydarzyć np. ideą komunistyczną to nie ma sensu się temu opierać.

Prelegent nawiązał również do radykalnego ateizmu u Marska i wyjaśnił mechanizm myślenia Marksa. – sędzią jest historia, wykonawcą jej wyroków jest proletariat. Podłożem tego jest przekonanie, że człowiek sam może wszystko tworzyć od nowa, a każde prawo, każda idea wieczna musi zostać przezwyciężona jako coś,  co człowieka więzi. 

Przejawem ateizmu u Marksa była jego praca doktorska, w której znajdował się cytat zaczerpnięty od starożytnego poety „Nienawidzę wszystkich Bogów”, „Nienawidzę wszystkich Bogów ponieważ istnienie jakiegokolwiek Boga jest tym co ogranicza człowieka i jego ludzką zdolność myślenia, ludzką zdolność działania i tak naprawdę jest czymś co nas pęta i czyni z nas niewolników.

Jest to tym co przewidział Zygmunt Krasiński myśląc o Bogu – ludzkości, która sama wykreuje świat od początku.”

W drugiej części spotkania słuchacze chętnie włączyli się w dyskusję z bardzo interesującymi pytaniami dot. wykładu, sytuacji w Polsce, na świecie, w Kościele, UE  na które wyczerpujących odpowiedzi udzielił red. Paweł Lisicki.

Spotkanie zostało zarejestrowane, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.  

Redaktor Paweł Lisicki – publicysta, eseista , pisarz, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy. W latach 1991 – 1993 dziennikarz Życia Warszawy. Od 1993 r. związany z Rzeczpospolitą, od 2000 r. kierował działem Opinii w latach 2004-2005 był zastępcą redaktora naczelnego, a w latach 2006-2011 – redaktorem naczelnym. Był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika Uważam Rze (2011), a następnie miesięcznika Uważam Rze Historia (2012). W 2013 r. założył magazyn Do Rzeczy. Tygodnik DO Rzeczy Lisickiego to obecnie jedno z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce.

Poprzedni artykułPowerland – rodzinna strefa zabawy! Kto już był?
Następny artykułTakiego placu zabaw w Zamościu dotąd nie było. [FOTORELACJA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments