ZAMOŚĆ: 20 – latek cofając busem potrącił dwie kobiety

0
441
Fot. KMP w Zamościu

W strefie zamieszkania na ulicy Kamiennej w Zamościu kierujący fordem typu bus cofając potrącił dwie osoby piesze. Mieszkanki Zamościa w wieku 64 i 69 lat trafiły do szpitala. Na szczęście okazało się, że po badaniach mogły wrócić do domu, z kolizji wyszły z niegroźnymi potłuczeniami.

Dyżurny zamojskiej komendy na początku tygodnia został powiadomiony o potrąceniu dwóch mieszkanek Zamościa. Do zdarzenia doszło na ulicy Kamiennej i ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący fiatem typu bus wsiadł za kierownicę zaparkowanego pojazdu i rozpoczął manewr cofania. Cofając najechał na dwie piesze, które znajdowały się za samochodem. Obie upadły na jezdnię. Mieszkanki Zamościa w wieku 64 i 69 lat zostały przewiezione do szpitala. Po badaniach mogły wrócić do domu. Okazało się, że w wyniku zdarzenia poza niegroźnymi potłuczeniami nie odniosły obrażeń. Piesze były trzeźwe, podobnie jak 20-latek z Zamościa, który kierował busem.

Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło w strefie zamieszkania, a piesze szły jezdnią. Policjanci zatrzymali 20-latkowi uprawnienia do kierowania pojazdami oraz dowód rejestracyjny busa.

Policjanci wyjaśniają szczegóły kolizji i przypominają, że w strefie zamieszkania obowiązują inne zasady poruszania się, odmienne od tych, które obowiązują na drogach publicznych, czy w strefie ruchu. Tutaj pieszy, co prawda jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, ma on jednak bezwzględne pierwszeństwo przed kierującymi pojazdami. Wjazdy do strefy zamieszkania i wyjazdy z niej są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Tworzenie ich ma na celu zapewnianie bezpieczeństwa pieszym w pobliżu ich domów. Tutaj piesi, a nawet dzieci, które nie ukończyły 7 lat mogą swobodnie poruszać się po drodze. Mają oni pierwszeństwo przed pojazdem. Ograniczenia dla kierujących pojazdami w strefie zamieszkania dotyczą miedzy innymi prędkości. Mogą się tu poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h. W tej strefie skrzyżowania są równorzędne, co oznacza, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. W strefach zamieszkania obowiązuje też zakaz postoju w miejscach, które nie są do tego specjalnie przeznaczone. Kierowcy mogą unieruchomić swoje pojazdy tylko na wyznaczonych do tego miejscach parkingowych. Kierowcy wyjeżdżający ze strefy zamieszkania włącza się do ruchu co oznacza, że musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments