Uroczystości patriotyczno-religijne w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

0
364
fot. SZŻAK Okręg Zamość

Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość w ramach upamiętnienia 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową był organizatorem uroczystości patriotyczno-religijnych w naszym regionie. Obchody przy współpracy zaproszonych partnerów odbyły się kolejno w Biłgoraju, Narolu, Hrubieszowie i w Zamościu.

 

80 lat temu, 14 lutego 1942 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany w Armię Krajową. Największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie. Upamiętniając tę ważną datę na terenie działalności powyższych Kół Rejonowych ŚZŻAK O/Z odbyły się uroczyste obchody patriotyczno-religijne z udziałem gości i mieszkańców.

Wspólnym celem obchodów było uczczenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. To jak wielką daninę krwi  złożyli, jak wiele poświecili i ofiarowali Żołnierze Armii Krajowej staramy się jako ŚZŻAK O/Z od ponad 30 lat, dzięki społecznej pracy członków i przyjaciół Związku, upowszechniać wśród lokalnej społeczności, zwłaszcza młodych pokoleń. Poprzez podejmowane przedsięwzięcia na rzecz krzewienia wartości patriotycznych i etosu Armii Krajowej pielęgnujemy pamięć o ofierze, odwadze i wierności Ojczyźnie Bohaterów Zamojszczyzny, uczestników Powstania Zamojskiego.

 

Obchody rocznicowe rozpoczęły uroczyści w dniu 11.02.2022 r. w Biłgoraju, zorganizowane przy współpracy ŚZŻAK Okręg Zamość Koło Rejonowe Biłgoraj, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju i Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i WNMP w Biłgoraju. Pierwszym punktem programu była msza św. z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządów, delegacji kombatanckich, organizacji pozarządowych i obywatelskich oraz licznej młodzieży szkolnej. Pełna relacja na stronie: https://akzamosc.pl/2022/02/14/uroczystosci-80-rocznicy-przemianowania-zwiazku-walki-zbrojnej-w-armie-krajowa-w-bilgoraju/.

 

Uroczystości w Narolu odbyły się 14.02.2022 r. przy Pomniku Niepodległości z udziałem licznych gości i mieszkańców Narola. Wspólna współpraca i zaangażowanie różnych środowisk tj:, Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka, Burmistrza Miasta i Gminy Narol Grzegorza Dominika, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Narolu Krzysztofa Szawary, ŚZŻAK Okręg Zamość Koło Rejonowe w Narolu, ŚZŻAK Okręg Zamość Koło Rejonowe w Tomaszowie Lubelskim, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu, Parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Narolu, Lokalnej Rybackiej Grupy Działania Roztocze w Narolu oraz Nadleśnictwa Narol pozwoliły oddać hołd i uczcić  pamięć o Żołnierzach Armii Krajowej. Pełna relacja tutaj: https://akzamosc.pl/2022/02/17/uroczyste-upamietnienie-80-rocznicy-przemianowania-zwz-na-ak-14-lutego-2022-narol/

 

Uroczystości w Hrubieszowie zorganizowane przy współpracy ŚZŻAK O/Z, ŚŻŻAK O/Z Koło Rejonowego Hrubieszów i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna odbyły się 14.02.2022 r. przy Pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939-1945. Modlitwę w intencji Ojczyzny i poległych odmówili Ojciec Wiktoryn Krysa oraz ksiądz Wiesław Oleszek. Obchody wzbogacił występ solistki z Zespołu ,,Hubal”. Więcej na stronie: https://akzamosc.pl/2022/02/16/uroczystosci-80-rocznicy-przemianowania-zwiazku-walki-zbrojnej-w-armie-krajowa-14-lutego-2022-roku-hrubieszow/

 

W celu upamiętnienia tej ważnej rocznicy ŚZŻAK O/Z zorganizował 14.02.2022 r. we współpracy z 3. Zamojskim Batalionem Zmechanizowanym, 25. Batalionem Lekkiej Piechoty, Parafią pw. Zwiastowania NMP w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna uroczystości patriotyczno-religijne w Zamościu. Partnerem obchodów była Fundacja PKO Banku Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. Następnie tradycyjnie przy pomniku Inspektoratu Zamojskiego AK odbyła się dalsza część programu. Pełna relacja tutaj: https://akzamosc.pl/2022/02/17/uroczystosc-religijno-patriotyczna-obchodow-80-rocznicy-przemianowania-zwiazku-walki-zbrojnej-na-armie-krajowa-w-zamosciu-14-luty-2022-r-zamosc/

 

ŚZŻAK Okręg Zamość dziękuje partnerom uroczystości patriotyczno-religijnych 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową za zaangażowanie w ich realizację i uroczystą oprawę oraz wszystkim obecnym za udział w obchodach i wspólne oddanie hołdu Żołnierzom Armii Krajowej.

 

 

Poprzedni artykułTragiczny pożar domu. Nie żyje mężczyzna
Następny artykułW Nadleśnictwie Strzelce podpisano porozumienie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments