Tranzystor – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym urządzeniu

0
431

Tranzystor jest urządzeniem, które pełni ważną funkcję w układach elektrycznych. Może mieć postać półprzewodnika trójelektrodowego, ale świetnie sobie radzi również w wersji czteroelektrodowej. Niezależnie od rodzaju tranzystory uznaje się za elementy rewolucyjne i przełomowe dla świata elektryki oraz elektroniki. Dowiedz się, czym konkretnie są tranzystory i dlaczego przypisuje się im takie znaczenie!

Tranzystor – co to jest?

Tranzystor to półprzewodnik o wysokiej klasie. Może występować w wersji trójelektrodowej lub czteroelektrodowej. To element, który steruje przepływem prądu i może powodować wzmocnienie sygnału.

Do czego służą tranzystory?

Tranzystory wyparły i zastąpiły większe, energochłonne i zawodne lampy elektronowe. Przyczyniło się to do rozwoju nowoczesnych technologii, a przede wszystkim – do budowy zminiaturyzowanych układów scalonych oraz wzmacniaczy. Urządzenia te można też spotkać w bramkach logicznych stanowiących podstawę współczesnej technologii cyfrowej. Tranzystory to podstawowy element pamięci półprzewodnikowych typu ROM oraz RAM.

Tranzystory cechują się niezawodnością, a ich regularne użytkowanie nie wpływa na poziom awaryjności. Dodatkowo są niewielkie, co przekłada się na praktyczne, nieduże rozmiary urządzeń je wykorzystujących.

Tranzystor – rodzaje

Podstawowy podział tranzystorów, stosowany również w sklepie tme.eu, wynika z zasady ich działania. W tym przypadku są to:

 • tranzystory bipolarne;
 • tranzystory polowe.

Tranzystor bipolarny charakteryzuje się budową opartą o złącza półprzewodnikowe. W tym przypadku mamy do czynienia z różnym typem przewodnictwa prądu.

Tranzystor polowy nazywa się również tranzystorem unipolarnym. Tutaj prąd przepływa przez półprzewodnik cechujący się jednym typem przewodnictwa.

Inny podział bierze pod uwagę moc oraz częstotliwość konkretnego urządzenia. W tym przypadku można wyszczególnić:

 • tranzystory dużej mocy;
 • tranzystory małej mocy;
 • tranzystory wielkiej częstotliwości.

Podział tranzystorów – budowa i materiał

Tranzystory można dzielić również pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Mogą to być:

  • tranzystory na bazie węglika krzemu;
  • tranzystory na bazie germanu;
  • tranzystory na bazie azotku galu;
 • tranzystory na bazie arsenku galu;
 • tranzystory na bazie krzemu.

Tranzystory wykonuje się z różnorodnych materiałów. Ich dobór wpływa na trwałość, wytrzymałość i możliwość zastosowań. Poszczególne typy tranzystorów różnią się pomiędzy sobą budową.

Szukasz odpowiedniego tranzystora? Jego rodzaj, materiał i inne oczekiwane cechy określisz w naszej szczegółowej wyszukiwarce. Sprawdź ofertę tme.eu i zaufaj wiedzy specjalistów!

Poprzedni artykułDwa razy okradał ten sam garaż
Następny artykułCzym się kierować przy wyborze termometru dla dziecka?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments