Przez teatr do integracji społecznej

0
326

Zamojskie stowarzyszenie Heureka Generator właśnie zakończyło realizację trwającego od stycznia projektu młodzieżowego, którego celem było omówienie przez młodych ludzi z Polski, Litwy i Słowacji problemów związanych z wykluczeniem społecznym w swoim najbliższym otoczeniu.

Główną metodą pracy były gry teatralne (Live Action Role Play).  Gra teatralna to aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie kreują i przeżywają opowieść. 

Gracz otrzymuje zazwyczaj od twórcy gry skrawek całej opowieści związany z odgrywaną przez siebie postacią oraz zadania do wykonania. Na tej podstawie gracz przygotowuje się wizualnie do odegrania postaci, wymyśla pasujący do postaci sposób mówienia i poruszania się, tworzy samodzielnie lub też otrzymuje już gotowe przedmioty związane z bohaterem – mówi Karolina Szczepanik ze stowarzyszenia Heureka Generator.

Gracz przygotowuje również taktykę by osiągnąć w grze swoje cele. Grą kieruje mistrz gry. Czasem sam, czasem jest to więcej osób. Każda gra ma swoje zasady zwane “mechaniką gry”. Przygotowane przez uczestników dekoracje i efekty dźwiękowe potrafią sprawić, że jesteśmy wstanie przenieść się do innego świata, w którym przez kilka godzin nie ma nas, a odgrywana przez nas postać – dodaje Karolina.

Głównym działaniem w projekcie było spotkanie młodzieży w Polsce na przełomie października i listopada. W jego trakcie młode osoby z Zamościa, Małochwieja Dużego, Krasnegostawu, słowackich Koszyc, litewskiego Visaginas miały okazję poznać się na żywo, przećwiczyć prace w międzynarodowej grupie, wziąć udział w licznych warsztatach tematycznych oraz zagrać w gry teatralne. 

Tematem wszystkich zajęć było wykluczenie społeczne oraz staranie się znalezienia najlepszych rozwiązań by jak najbardziej zminimalizować to negatywne zjawisko.

Jesteśmy pod dużym wrażeniem zaangażowania młodzieży i ostatecznych rezultatów, które udało się osiągnąć dzięki wspólnej pracy – mówi Andrzej Smyk, prezes stowarzyszenia Heureka Generator.  Nasza organizacja od 2016 roku jest administratorem nieformalnej międzynarodowej sieci fanów i edukatorów, którzy promują gry teatralne jako efektywną metodę pracy z młodzieżą. Sieć nazywa się Imaginary Realms.  Projekt LARP IT UP realizowany przez nas w ramach europejskiego programu Erasmus+ znacznie przyczynił się do wzmocnienia sieci. Wyniki ewaluacji pokazały też, że projekt pomógł młodym ludziom z Polski, Słowacji i Litwy zrozumieć czym jest wykluczenie społeczne i aktywnie zapobiegać temu negatywnemu zjawisku w swoim najbliższym otoczeniu – dodaje.

Młodzież w trakcie wymiany młodzieży, poza głównymi zajęciami odwiedziła również Zamość. Została powitana przez wice prezydent miasta, panią Annę Marię Antos, spotkała się z zamojską fundacją Bastion, podziwiała uroki naszej Starówki i wzięła udział w grze miejskiej, dzięki której poznała historię Zamojszczyzny. Projekt na pewno wzmocni kulturalną i edukacyjną widoczność naszego miasta. Wyniki działań ewaluacyjnych wykazały, że artykuły i informacje o projekcie zostały do tej pory wyświetlone ponad 15tyś razy, 90% uczestników uważa, że po zakończeniu działań jest bardziej otwarta na kontakty z innymi i jest wstanie aktywnie pomagać tym, którzy są w różny sposób wykluczeni.

Projekt jest częścią długoterminowych wspólnych działań partnerów z Polski, Litwy i Słowacji. Kontynuacja kolejnych działań planowana jest już w pierwszej połowie 2022 roku. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.heurekagenerator.pl.

Poprzedni artykułZaginął Zbigniew Głąb, 63-letni mieszkaniec gminy Stary Zamość
Następny artykułZAMOŚĆ: Zainstalował aplikację i stracił 3000 złotych.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments