Jak oryginalnie udekorować ściany pokoju dziecięcego?

0
270
GAIA

Pokój dziecięcy to miejsce pod każdym względem wyjątkowe. Mały człowiek tu śpi, bawi się, przyjmuje gości. Warto więc zadbać o niebanalny wystrój wnętrza.

Jak podzielić pokój na strefy za pomocą dekoracji ściennych? 

Pokój dziecięcy ze względu na wielość funkcji powinien być podzielony na co najmniej trzy strefy: zabawy, nauki i snu. Strefa snu występuje nawet w pokojach dzieci kilkuletnich, które też potrzebują kącika do rysowania, malowania, lepienia z plasteliny czy układania prostych układanek. 

2 Jak oryginalnie udekorować ściany pokoju dziecięcego?

Najprostszym rozwiązaniem jest wydzielenie stref różnymi kolorami ścian. Najjaśniej powinno być w strefie nauki, najciemniej w kąciku do spania. Ściany powinny być pomalowane na kolory neutralne, a więc beż, zieleń, błękit. Nie poleca się mocno nasyconych, ciepłych barw – różu, pomarańczy, czerwieni. Warto dodać, że obecnie na rynku występują także farby, dzięki którym na ścianach można rysować kredą. Najczęściej jednak, mają one ciemne odcienie, więc nie powinniśmy pokrywać nimi zbyt dużych powierzchni. 

Wyróżnienie stref można dodatkowo wzmocnić odpowiednim ustawieniem mebli. Trzeba tylko pamiętać, że łóżko nie powinno stać naprzeciwko okna ani drzwi. Także biurka nie stawia się tyłem do drzwi, ale też nie pod oknem. 

Jakie dekoracje można powiesić na ścianie w dziecięcym pokoju? 

Dekoracje w dziecięcym pokoju wymykają się powszechnie przyjętym standardom. O ile przyzwyczailiśmy się, że dekoracje na ścianę powinny być płaskie lub tylko lekko wypukłe, to w pokoju dziecięcym jak najbardziej mają prawo być trójwymiarowe. Maskotki, pacynki, balony wypełnione helem, własnoręcznie zrobione ozdoby – to wszystko będzie doskonałą dekoracją ścienną dla dzieci. 

4 Jak oryginalnie udekorować ściany pokoju dziecięcego?

Oczywiście nie można zapomnieć o kolorowych grafikach, obrazach z motywami dziecięcymi lub zdjęciach naszej pociechy w lekkich, kolorowych ramkach. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie galerii zdjęć pociechy i rokrocznie, np. z okazji urodzin lub świąt, dowieszać kolejne.

Naklejki na ścianę? Jak najbardziej! 

Naklejki na ścianę to jeden z prostszych sposobów na całkowitą personalizację dziecięcego pokoju. Można kupić je w sklepie lub zrobić samodzielnie. Jeśli chcemy udekorować pokój przy minimalnych nakładach finansowych, warto zaopatrzyć się w dziurkacz ozdobny w dużym rozmiarze. Dzięki takiemu dziurkaczowi możemy stworzyć motyw składający się z powtarzalnych kształtów. Do celów plastycznych używa się na ogół małych dziurkaczy, dających wycinanki rzędu centymetra. Przy dekorowaniu ścian warto sięgnąć po taki wycinający pięciocentymetrowe wzory. Niektóre dziurkacze nie tylko wycinają określony kształt, ale też robią na nim tłoczenia, co pozwala osiągnąć efekt figury wypukłej. 

5 Jak oryginalnie udekorować ściany pokoju dziecięcego?

Osobną kwestią jest używany do wycinanek papier. Warto postawić na nieco grubszy, błyszczący lub brokatowy. Wówczas dekoracje na ścianę w pokoju dziecinnym zaprezentują się jeszcze atrakcyjniej. 

Tapeta lub fototapeta do pokoju dziecięcego 

Tapety z wzorami do pokojów dziecięcych to praktycznie niekończący się katalog z motywami i kolorami, począwszy od prostych grafik aż po bardzo oryginalne dekoracje nawiązujące do popularnych zabaw lub bajek. Tapetami zazwyczaj wykłada się wszystkie ściany. 

Osobną kwestią są fototapety. Je kładzie się tylko na jednej ścianie. W zależności od wybranego motywu taka fototapeta może być dekoracją strefy zabawy, nauki lub snu. 

Fototapety w dziecięcym pokoju wprowadzają wyjątkową atmosferę. Zazwyczaj są bardzo kolorowe, warto więc zadbać, by pozostałe ściany były pomalowane na jasno. W grę wchodzi nie tylko biel, ale też lekkie odcienie beżu, pasteli i mięty. 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments