Najważniejsze elementy skandynawskiego stylu aranżacji wnętrz

0
154
GAIA

 

Skandynawski styl aranżacji wnętrz zagościł w mieszkaniach wielu Polaków. Jasne barwy, naturalne tkaniny, prostota i minimalizm – to wszystko nadaje pomieszczeniu wyjątkowo przytulnego charakteru. Przekonaj się, że już kilka drobnych zmian wystarczy, aby całkowicie odmienić swój salon czy sypialnię. Poznaj najważniejsze elementy stylu skandynawskiego.

Jasne barwy

Najważniejszą rolę w skandynawskiej aranżacji odgrywa światło. Powinno być ono naturalne, stąd tak duży nacisk na duże okna bez firanek i zasłon. Naturalne światło pięknie współgra z jasnymi elementami wykończeniowymi. Barwy nurtu skandynawskiego to przede wszystkim: biel, beż oraz różne odcienie szarości. Czasami do aranżacji wprowadza się jeden dodatkowy pastelowy kolor.

Naturalne materiały

Styl skandynawski czerpie sporo inspiracji prosto z natury. Naturalne materiały pojawiają się zarówno na etapie wykończeniowym, jak i podczas końcowego urządzania wnętrza za pomocą dodatków. Podłoga z wysokogatunkowego drewna, ściana z kamienia, bawełniane poszewki, lniana narzuta, wiklinowy kosz – to tylko niektóre pomysły, które warto wykorzystać, urządzając skandynawskie wnętrze.

Białe meble

Jasne meble idealnie wpisują się w założenia nurtu ze Skandynawii. Najlepiej stawiać na modele drewniane, choć w sklepach znajdziesz obecnie tańsze opcje wykonane z płyt drewnopodobnych. Biała komoda w stylu skandynawskim pomieści wszystkie drobne elementy garderoby, jasny barek na drewnianych nóżkach będzie pięknie prezentował się w salonie, a wysoki regał z jasnego drewna – w kąciku czytelniczym.

Przemyślane dodatki

Uzupełnieniem każdego wystroju są dodatki. W nurcie skandynawskim powinny być one przemyślane i spójne. Dzięki temu w pomieszczeniu zagoszczą harmonia i minimalizm. Wszystkie drobne elementy wyposażenia można schować do wiklinowych koszyków. Szara narzuta na kanapie będzie idealnie współgrać z beżowymi poduszkami. Zdjęcia domowników najlepiej umieścić się w prostych, białych ramkach, a obok postawić przezroczyste naczynie z dużymi, jasnymi świecami. W doniczce z juty można pięknie wyeksponować rozłożystą palmę. Przytulnie, komfortowo i nowocześnie.

Przestrzeń

Skandynawskiego wnętrza nie można przytłaczać bogactwem kolorów, wzorów i dodatków. W tym przypadku najważniejsza jest przestrzeń. Czy to oznacza, że na małym metrażu nie można wprowadzić skandynawskiego klimatu? Wręcz przeciwnie. Wystarczy zastosować kilka architektonicznych trików, które optycznie powiększą wnętrze. Znaczenie ma wielkość okien i ich oprawa, wykorzystane materiały wykończeniowe oraz dodatki. W nurcie skandynawskim dominuje biel, która doskonale odbija światło. Podobną rolę odgrywa lustro i inne lśniące powierzchnie. Trend ze Skandynawii jest więc idealny do małych pomieszczeń.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments