Czym jest kod IBAN? 

0
104

Transakcję finansowe stały się w obecnych czasach niezwykle powszechną metodą płatności. Jeśli zasięg naszych przelewów wykracza za granicę kraju, bądź też przesłanie pieniędzy następuje z zagranicznego konta, banki wymagają podania kodu IBAN. Czym tak naprawdę jest kod? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Kod IBAN – charakterystyka

Kod IBAN to międzynarodowy numer rachunku bankowego, który usprawnia wykonywane przez nas transakcje bankowe. Co oznaczają literki IBAN? Rozwinięcie to: International Bank Account Number. Jest to mówiąc najprościej międzynarodowy numer rachunku bankowego. Jak się go tworzy? Do standardowego numeru naszego konta, dodaje się z przodu dwa dodatkowe znaki.  Dla naszego kraju są to dwie litery: ” PL”.

Standardowy numer konta składa się z 26 znaków. Numer IBAN liczy ich 28 (pierwsze dwie są literami a pozostałe cyframi). Jeśli dokonujemy transakcji internetowych należy wpisywać cały numer łącznie, bez spacji.

Co ciekawe, długość kodu jest taka sama na terenie danego kraju. Długość różni się w zależności od kraju, z którego pochodzi. W Belgii kod IBAN posiada 16 znaków, we Francji 27, a IBAN handelsbanken norge (Norweski) jedynie 15 znaków. Największa dopuszczalna liczba znaków wynosi 30. Kod IBAN jest powszechnie znany na całym świecie. Obowiązuję w większości państw europejskich, a także w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Wniosek jest zatem prosty, kod IBAN jest unikalnym numerem, który opisuje bank oraz właściciela konta, wykorzystywany podczas zagranicznych przelewów bankowych.

Procedury bankowe 

Przed wykonaniem przelewu zagranicznego lub zagranicznego konta, należy upewnić się, że posługujemy się poprawnym formatem numeru rachunku. Błąd powoduje opóźnienia w realizacji transakcji bądź zwrot środków na wyjściowy rachunek bankowy. Co więcej, podanie numeru konta odbiorcy w formacie IBAN oraz kodu BIC banku jest obowiązkowo wymagane podczas wykonywania przelewu w walucie euro.

W Polsce obowiązek kodu IBAN pojawił się dopiero w 2004 roku. Na świecie kod nadawano już pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Jego głównym zadaniem było usprawnienie systemu bankowego, co niesie korzyści po dziś dzień. Kto wymyślił kod IBAN? Europejski Komitet Standardów Bankowych.

IBAN i jego zastosowanie

Powszechnie znany kod IBAN wykorzystywany jest przez wciąż rosnące grono użytkowników. Zagraniczne zakupy, rozliczenia pomiędzy kontrahentami czy wsparcie finansowe osoby przebywającej poza krajem- przykłady używania numeru IBAN można mnożyć. Co więcej, chcąc przelewać pieniądze na rachunek prowadzony poza terytorium naszego kraju, musisz podać numer takiego rachunku w formie IBAN. A co w przypadku, kiedy pomine wpisanie kodu IBAN i podam zwykły numer rachunku bankowego? Wówczas przelew nie zostanie zrealizowany.

 

Bez wątpienia kod IBAN to ciekawy i pomocny wynalazek bankowy, który usprawnił funkcjonowanie transakcji zagranicznych. Każdy z nas posiada swój indywidualny identyfikator, dzięki czemu błędne przesłanie środków pieniężnych staje się praktycznie niemożliwe.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments