Pierwsza praca – jak zacząć szukać krok po kroku

0
177

Nie da się ukryć, że ogromna część ludzi ma obecnie problemy ze znalezieniem pracy. Nic w tym dziwnego, gdyż niesprzyjające okoliczności znacznie utrudniły to zadanie nawet kandydatom z wieloletnim doświadczeniem i pożądanymi na rynku pracy umiejętnościami. Nie trudno się więc domyślić, jak wygląda sytuacja dla osób, które dopiero co zakończyły naukę lub inne kursy i chcą postawić swoje pierwsze kroki w wybranej branży. Będzie to niezwykle żmudne zadanie, które na pewno wymaga ogromnej cierpliwości, a przede wszystkim odwagi. Jak więc skutecznie zacząć szukać pierwszej pracy?

Pierwsza praca- przejrzyj oferty i dopasuj CV

Jeśli udało ci się sukcesywnie zakończyć naukę lub kursy, na pewno jesteś już ukierunkowany na konkretną branżę, w której chciałbyś kontynuować swoją karierę. Nie da się ukryć jednak, że nie masz zbyt dużej wiedzy odnośnie wymagań na dane stanowisko, a także pożądanych umiejętności. Niestety nie nauczą tego na studiach, ani na kursach- takie informacje bowiem, należy nauczyć się zdobywać samemu. Zacznij więc od przejrzenia różnorodnych ofert pracy na dane stanowisko. Nie ograniczaj się jedynie do jednego portalu i jednej firmy. Przejrzyj setki ogłoszeń i wypunktuj z nich to co najważniejsze:

  • jakie wymagania przeważnie musisz spełnić, by ubiegać się o pracę na danym stanowisku?
  • jakie miękkie i twarde umiejętności pożądane są przez pracodawcę?
  • jakie cechy powinien mieć przyszły pracownik?

Kiedy już znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania, możesz przystąpić do pisania swojego CV, a także- opcjonalnie- listu motywacyjnego. Pamiętaj, że twoje CV musi wyglądać maksymalnie profesjonalnie i być przede wszystkim czytelne dla rekrutera. W tym celu warto jest wykorzystać generator CV lub kreator CV- darmowe narzędzie dostępne w Internecie, dzięki któremu twoje CV zwróci uwagę rekrutera, a także podkreśli w dokumencie te cechy, których szuka pracodawca. Co do listu motywacyjnego, to z reguły nie jest on obowiązkowy, niemniej jednak jego wysłanie, znacznie zwiększy twoje szanse na zdobycie pierwszej pracy. Jak napisać CV, które wygląda profesjonalnie? Skup się na pożądanych cechach, a także na umiejętnościach wymaganych na dane stanowisko- dzięki temu możesz skutecznie zatuszować niewielkie doświadczenie.

zrzut ekranu 2021 07 30 o 143432 Pierwsza praca - jak zacząć szukać krok po kroku

Wykorzystaj sieć kontaktów

Studia to czas zabawy i nauki, ale przede wszystkim to szansa na zdobycie wartościowych kontaktów, które mogą znacznie ułatwić ci zdobycie pierwszej pracy. Często na uniwersytetach odbywają się Targi Pracy, a także przedstawiciele różnorodnych firm przyjeżdżają i zapraszają na staże i praktyki. Jest to więc idealna szansa dla ciebie, by nawiązać wartościowe kontakty, a także zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pamiętaj, że często zaakceptowanie ofert praktyk lub stażu, otwiera ci drogę do kariery na danym stanowisku. Poza tym, czasem warto jest zasięgnąć informacji od znajomych, rodziny czy przyjaciół. Sieć kontaktów jest nieograniczona, a często polecenie przez kogoś znajomego, który jednocześnie jest pracownikiem danej firmy, znacznie zwiększa twoje szanse na sukces. Nie ograniczaj się jedynie do stron z ogłoszeniami, by zdobyć pierwszą pracę musisz posunąć się o krok dalej. Śmiało poproś bliskich, by przekazywali twoje dane kontaktowe, a także możesz spróbować wysłać swoje CV do firm, które aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Być może twoje profesjonalne CV zainteresuje rekrutera do tego stopnia, że będzie chciał dowiedzieć się o tobie znacznie więcej i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie poddawaj się podczas szukania pierwszej pracy

Jeśli masz marzenia, a także niezbędną wiedzę, by rozpocząć pracę na danym stanowisku, nigdy z tego nie rezygnuj. Statystycznie rzecz biorąc na około 30 wysłanych CV, tylko 3 z nich kończy się upragnionym telefonem od rekrutera. Twoim atutem na pewno nie będzie doświadczenie, ale wykorzystaj inne umiejętności, które podkreśliłeś w CV, a także cechy osobowości. Nie zniechęcaj się, jeśli kolejne wysłane CV zakończy się odmową i nie obniżaj swoich oczekiwań. Pamiętaj, że podczas szukania pierwszej pracy to właśnie twoje nastawienie i determinacja odgrywa kluczową rolę. Zweryfikuj swoje oczekiwania również względem wynagrodzenia, często zbyt roszczeniowa postawa, na samym wstępie zniechęca pracodawców, nawet jeśli chcieliby dać ci szansę. Na początku swojej kariery nie oczekuj także zbyt wiele. Menadżerskie stanowisko, a także służbowy samochód to zbyt wygórowane oczekiwania co do pierwszej pracy. Cierpliwie czekaj na swoją szansę, a pozostałe benefity, przyjdą z czasem.

Poprzedni artykułDożynki gminne w tym roku w trybie zdalnym
Następny artykułPokrowce na kanapę – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego pokrowca
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments