Sokoły na wieży ratuszowej

0
269
fot. H. Mąka

Na początku przyszłego tygodnia zamojski rynek Starego Miasta zyska nowych lokatorów. Goście nie będą ani nieproszeni, ani pospolici. Z naszym miastem łączy ich miejsce na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. A mowa o sokołach wędrownych.

7 lipca 2021 r. o godz. 9.00 cztery wyklute w tym roku osobniki pojawią się w wolierze na wieży ratuszowej. Sokoły będziemy mogli obserwować za pomocą kamer, umieszczonych w klatce. Kiedy ptaki poczują się pewnie w nowym miejscu, zaczną krążyć nad zamojskim rynkiem i okolicami. Takie widoki w sercu miasta to rarytas na skalę światową.

Sokoły w Zamościu jak podaje Polski Związek Łowiecki to część programu odbudowy populacji tego gatunku w Polsce, który prowadzony jest przez myśliwych od lat 90. Dzięki staraniom Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu udało się przywrócić sokoły wędrowne na przeważającej części naszego kraju.

Sokoły na zamojskim rynku nie będą biernymi lokatorami. Ich zadaniem będzie pomaganie w ochronie zabytkowych kamienic przed gołębiami, gdyż jako ornitofagi specjalizują się w polowaniu na ptaki. Ich obecność będzie taktowana ale majestatyczna. Kto z mieszkańców Zamościa przychodzi na imprezy organizowane na rynku Starego Miasta przez myśliwych ten wie, że sokoły to piękne, szlachetne  i inteligentne ptaki, których pozazdrości nam nie jedno miasto w Polsce.

Ptaki, które zagoszczą na naszym rynku pochodzą od par hodowlanych utrzymywanych przez sokolników zrzeszonych w Polskim Klubie Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego. Mają około pięciu tygodni. Nie są jeszcze w pełni lotne, ale potrafią samodzielnie pobierać pokarm i nie potrzebują szczególnej opieki ze strony rodziców. Zostaną umieszczone w specjalnym „gnieździe” na wieży ratuszowej, gdzie spędzą 10 dni. W tym czasie dorosną im pióra i nabędą zdolności lotu. Najważniejszym elementem jest tu zapoznanie się młodych ptaków z otoczeniem, przez co uznają je w krótce za miejsce swojego urodzenia i po wypuszczeniu będą się go trzymać.

W tym okresie adaptacyjnym będą karmione przez człowieka, ale w sposób uniemożliwiający im kontakt z nim, a co za tym idzie, oswojenie się. Po włożeniu ptaków do gniazda, aż do momentu uwolnienia na wieży ratuszowej będą pełnione całodobowe dyżury. Sokołów będą doglądać miejscowi myśliwi – sokolnicy.

Po okresie dziesięciu dni klatka z sokołami zostanie otwarta i od tego momentu będą mogły swobodnie oblatywać teren, ale wciąż będą regularnie dokarmiane, do czasu, kiedy ich umiejętności łowieckie pozwolą na samodzielne zdobywanie pożywienia. Po około miesiącu do dwóch ptaki opuszczą okolice reintrodukcji i przez pierwszy rok do dwóch będą wędrować po roztoczańskim niebie. W rejony rynku powinny powrócić wiosną, gdzie mamy nadzieję założą swoje naturalne gniazdo celem powiększenia rodziny.

źródło: UM Zamość

 

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Pożegnanie ze służbą bryg. Andrzeja Knapa
Następny artykułUlewy w pow. zamojskim. Zalane piwnice, drogi, podtopienia.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments