Ulewy w pow. zamojskim. Zalane piwnice, drogi, podtopienia.

0
427

Jak poinformował nas Andrzej Szozda, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu – w ciągu ostatniej doby na terenie powiatu zamojskiego odnotowano łącznie 24 zdarzenia w większości (14) powodowane przez intensywne opady deszczu, występujące szczególnie na obszarze gminy Zwierzyniec oraz Nielisz i Szczebrzeszyn.

Pozostałe interwencje to inne miejscowe zagrożenia w tym zdarzenia w komunikacji drogowej (4) oraz usuwanie złamanych drzew (2). Najczęściej zalaniu wodą opadową ulegały piwnice budynków mieszkalnych ale także obiekty użyteczności publicznej tj.: piwnica jednego z ośrodków wypoczynkowych oraz sklepu w Zwierzyńcu. Podtopieniu uległy również budynki gospodarcze magazynu browaru. Działania straży pożarnych, najczęściej polegały na wypompowaniu wody z zagrożonych budynków. W przypadku obiektu ośrodka wypoczynkowego w celu zabezpieczenia posesji, zaszła także konieczność ułożenia worków z piaskiem dostarczonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zwierzyńcu. W tym obiekcie wystąpiły największe straty, które właściciel oszacował na 50 tys. złotych. 

Ponadto strażacy w miejscowości Kornelówka z wykorzystaniem agregatów prądotwórczych zapewnili zasilanie elektryczne do aparatury tlenowej podtrzymującej funcie życiowe mieszkańca oraz oświetlenia domu. 

W związku z utrzymującymi się zagrożeniami pogodowymi w miejscach kiedy w przeszłości wystąpiły takie zagrożenia lub w lokalizacjach potencjalnie zagrożonych, zasadnym jest posiadanie worków z piaskiem przez właścicieli domów szczególnie, w których występują piwnice. Niekiedy ułożenie kilku worków z piaskiem na wjeździe do garażu może uchronić budynek przed zalaniem, co tym samym zmniejszy straty materialne. – wskazuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskiej straży pożarnej.

Poprzedni artykułSokoły na wieży ratuszowej
Następny artykuł„Poza kadrem. Rodzina słynnej zamościanki” – nowa wystawa w Centrum “Synagoga”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments