Nowe pociągi dla Lubelskiego

0
892
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Jeszcze w tym roku na regionalnych liniach kolejowych pojawi się 9 sztuk nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (EZT) serii Impuls 2, wyprodukowanych przez firmę NEWAG S.A. z siedzibą w Nowym Sączu. Pojazdy zostaną zakupione przez województwo lubelskie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość to ponad 165 mln zł, z czego środki unijne to ponad 130 mln zł.  

Zakupione elektryczne zespoły trakcyjne zwiększą standard taboru przeznaczonego
do obsługi pasażerskiej mieszkańców naszego regionu oraz stopniowo zastępować będą kilkudziesięcioletnie elektryczne zespoły trakcyjne EN57 eksploatowane
na zelektryfikowanych liniach kolejowych województwa.

Zakup nowych składów to, po inwestycjach drogowych, kolejny krok w kierunku poprawy komunikacyjnej w regionie. Jako samorząd województwa zdajemy sobie sprawę, że nowoczesny transport musi być nie tylko szybki, bezpieczny, wygodny i ekologiczny, ale także, jak pokazują wydarzenia związane z pandemią COVID-19, odporny na różne kryzysy. Kolej jest tego gwarantemprzekonuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Nowe dwuczłonowe pojazdy tzw. EZT będą mogły poruszać się szlakami kolejowymi województwa lubelskiego z prędkością eksploatacyjną 160 km/h, zapewniając komfortową podróż 195 pasażerom. Wśród udogodnień podróżni będą mogli znaleźć m.in. wydzieloną przestrzeń do bezpiecznego przewozu ośmiu rowerów, ładowarki USB, czy też dwa miejsca dla podróżnych o ograniczonej mobilności. W każdym  z pojazdów pojawi się również defibrylator AED.

Poprzedni artykułW perfidny sposób okradli starsze małżeństwo. Wpadli 15 minut później
Następny artykuł100-tne urodziny Majora Tadeusza Kopcia ps. „Bratek” [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments