Festiwal Ojce i Dziatki zawita do Zamościa.

0
402

Za miesiąc rusza kolejna (trzecia już!) edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W tym roku zawita on do 10 polskich miast. Na festiwalowej mapie znalazł się także Zamość.

 

Maj przynosi z dnia na dzień więcej słońca, ale też optymizmu. Możemy wychylić się zza maseczek i uśmiechnąć do sąsiada. Mamy coraz więcej powodów i ochoty do wyjścia z domu, a już za moment – kolejny, i to ogromny. Rozpoczęło się wielkie odliczanie do największej imprezy promującej czytelnictwo.

Już za niespełna 30 dni rusza Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki! W tym roku impreza startuje w Warszawie (17 czerwca i potrwa do 20 czerwca), a następnie odwiedzi kolejno: Radom, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Sopot, Opole, Gdynię, Wrocław, Zamość oraz Lublin.

Przed nami zaskakujące spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wystawy, spacery i gry literackie. To wszystko z myślą o dzieciach, ale także ich opiekunach:  rodzicach i dziadkach, bo rodzina jest tym środowiskiem, w którym wykształcają się nawyki czytelnicze czy po prostu miłość do książek.

Festiwal to okazja nie tylko do uczestnictwa w unikatowych wydarzeniach kulturalnych, ale także do czerpania inspiracji czytelniczych – podpowiada dyrektor programowa, Agnieszka Karp-Szymańska. – Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci. W tym roku zaprezentujemy wiele niezwykłych książek poruszających temat emocji i relacji społecznych. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli nie uda się dotrzeć na same wydarzenia.

Emocje są ważne dla organizatorów nie tylko z perspektywy programu. Są one niezbędne w pracy z dziećmi, wszędzie tam, gdzie ważne jest zaangażowanie młodego człowieka w działanie. Umożliwiają wytworzenie prawdziwej więzi między nim a książką.

Dlatego tym razem przybiorą one różne kształty – od pracy z trudnymi sytuacjami po odkrywanie magii wspomnień czy zadziwienia, zachwytu i ekscytacji. Organizatorzy zapowiadają, że postarają się udowodnić, że dobra książka może być równie angażująca jak film lub gra komputerowa.

Czy książka wygra w tej konkurencji? Przekonamy się, ale pewne jest, że emocji nie zabraknie, bo w ramach wydarzeń Festiwalu będzie można po raz kolejny spotkać jego ambasadora, artystę światowej sławy – Józefa Wilkonia.

Obecność  potwierdzili również najlepsi polscy autorzy: prof. Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Marta Kopyt, Krzysztof Łapiński, Małgorzata Swędrowska, Dorota Suwalska, Sylwia Majcher, Joanna Guszta, Agnieszka Frączek, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Elżbieta Pałasz.A specjalne warsztaty dla gości Festiwalu przygotowują mistrzowie ilustracji: Józef Wilkoń, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marianna Oklejak, Marcin Minor, Paweł Mildner, Przemysław Liput, Bartek Brosz, Joanna Czaplewska, Robert Romanowicz.

Zaintrygowani? 

Na stronie Festiwalu pojawiły się już pierwsze programy, a także daty wydarzeń oraz szersze informacje.

Warto śledzić również media społecznościowe: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje i newsy, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal

https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

– materiał nadesłany

festiwal mapa daty2021 2048x1024 1 Festiwal Ojce i Dziatki zawita do Zamościa.

ojce i dziatki plakat 1000 Festiwal Ojce i Dziatki zawita do Zamościa.

Poprzedni artykułGM. ZAMOŚĆ: Dzień Dziecka z Izbą i na sportowo
Następny artykułGigant Historii z Zamościa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments