ZAMOŚĆ: Jest ulica imienia Marka Grechuty [ZDJĘCIA]

2
3531
GAIA

W czwartek, 10 grudnia, w 75. rocznicę urodzin Marka Grechuty, w Zamościu została odsłonięta tablica z nazwą „ul. Marka Grechuty”. Muzyk patronuje teraz położonej na os. Powiatowa ulicy, która dotychczas nosiła imię majora Włodzimierza Pawłowicza Milejewa (łącznik pomiędzy ulicami Szwedzką i Sikorskiego). Zmiana ta to skutek ustawy dekomunizacyjnej.

Zmiany nazwy ulicy „Milejewa” na „Marka Grechuty” dokonała Rada Miasta Zamość podczas sesji 26 października 2020 r. Zobowiązała ją do tego przyjęta przez polski Sejm ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

W czwartek, 10 grudnia odbyło się uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą nowego patrona.

To, że spotykamy się właśnie dzisiaj nie jest absolutnie żadnym przypadkiem ponieważ 75 lat temu – 10 grudnia 1945 roku w Zamościu urodził się Marek Grechuta. W tym symbolicznym dniu chcielibyśmy uhonorować Marka Grechutę ulicą. – powiedział podczas uroczystości Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Piotr Orzechowski.

– Marek Grechuta urodził się w Zamościu, chodził tu do szkół, później wyjechał do Krakowa, ale zawsze ten Zamość w sercu miał. I proszę nie wierzyć w to, że w jakikolwiek sposób z tego Zamościa wyszedł. On jest i będzie w Zamościu właśnie też dzięki tej inicjatywie. – dodał Prezydent Andrzej Wnuk.

Podczas uroczystości głos zabrał także Janusz Kawałko, jeden z pomysłodawców nadania zamojskiej ulicy nazwy Marka Grechuty.

Jest to taki symboliczny powrót Marka Grechuty do Zamościa, bowiem 20 lat temu gdy dawał koncert na Rynku Wielkim w Zamościu, grupa ludzi spontanicznie zawołała do niego: „Marku, jesteś w domu. Zostań z nami”. I Marek dzisiaj przyjechał i zostanie tu z nami. Chciałbym też tą ulicę zadedykować rodzinie Pana Marka Grechuty – Pani Danucie, jego synowi i bliskim. Pozdrawiamy Panią Danutę Grechutę i zapraszamy do Zamościa. – podkreślił Janusz Kawałko.

Marek Grechuta urodził się w Zamościu w 1945 roku. Zmarł 9 października 2006 w Krakowie. W dzieciństwie wyjechał z rodziną do Chylic pod Warszawą, ale w 1956 roku rodzina na powrót osiadła w Zamościu. Ukończył zamojskie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. W 1963 roku podjął studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Był piosenkarzem kompozytorem, poetą i malarzem. Uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
miszcz

ulica imienia człowieka który Zamość miał zawsze w d…

Paweł

Tadeusz Baranowski nie ma ulicy a urodzil sie w Zamosciu (słynny na caly swiat tworca komiksów), swoją drogą jego przydałoby sie dac odcisk w alei sław, takich odcisków nam tam potrzeba, jeszcze chyba zyje, nie wiem czy dałby rade przyjechac ale mozna by do niego pojechac wziac odcisk i odsłonic aleję sław zaocznie bez jego udziału, mozna by na rondzie postawic postacie z jego komiksów albo graffitti jakies w okolicy zrobic, to by rozsławiło Zamosc i przyciagalo turystów,