ZAMOŚĆ: Rowerzysta potrącony na rondzie przy sądzie

0
1808
fot. KMP Zamość

20-letni rowerzysta na rondzie Wyszyńskiego przejeżdżając przez przejście dla pieszych został potrącony przez kierującego audi. Po zderzeniu z karoserią samochodu trafił do szpitala. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Jego okoliczności i dokładny przebieg ustalają policjanci i apelują o ostrożność na drodze.

Do zdarzenia drogowego na rodzie Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu doszło w poniedziałek około godziny 9.30. Pracujący tam policjanci ustalili, że kierujący rowerem jechał chodnikiem od strony ulicy Legionów w kierunku ulicy Peowiaków. Przejeżdżając przez oznakowane przejście dla pieszych na ulicy Odrodzenia został uderzony przez skręcający w prawo z ulicy Wyszyńskiego samochód marki Audi.

20-letni  rowerzysta z Zamościa po zderzeniu z samochodem przewrócił się na jezdnię. Załoga karetki pogotowia przewiozła go do szpitala. Siedzący za kierownicą audi 82-letni mieszkaniec Zamościa był trzeźwy. Trzeźwy był również kierujący jednośladem. – relacjonuje st. asp. Dorota Krukowska – Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Szczegółowy przebieg zdarzenia wyjaśniają policjanci i apelują o ostrożność na drodze.

Przypominają też, że rowerzystom zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym nie wolno przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Dla własnego bezpieczeństwa kierujący jednośladem powinien przejście dla pieszych pokonać prowadząc rower na piechotę. Wyjątkiem od tej zasady jest przekraczanie jezdni po przejeździe dla rowerzystów, czyli odpowiednio oznakowanej i wyznaczonej powierzchni jezdni przeznaczonej do przejeżdżania przez rowerzystów. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. W takiej sytuacji rowerzysta nie musi przeprowadzać roweru przez przejście i ma pierwszeństwo przed kierującymi samochodami. W dalszym ciągu jednak musi stosować się do wszystkich innych przepisów oraz jak każdy uczestnik ruchu zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Ograniczone zaufanie oraz szczególną ostrożność na skrzyżowaniu powinni zachować także kierowcy samochodów. Powinni także pamiętać, że w konfrontacji z karoserią auta kierujący jednośladem ma zdecydowanie mniejsze  szanse na wyjście ze zderzenia bez uszczerbku na zdrowi.

źródło: KMP Zamość

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments