Historia Zamojszczyzny na nowej stronie internetowej

0
607

HISTORIA ZAMOJSZCZYZNY NA NOWEJ STRONIE INTERNETOWEJ

Nauka historii nie zawsze musi wiązać się z przesiadywaniem nad książkami, czy zapamiętywaniem ważnych dat. Formalna edukacja historyczna jest bardzo ważna, ale może być uzupełniana również o metody związane z edukacją pozaformalną. Jedną z atrakcyjnych metod zapoznawania się z historią jest ‘Lekcja żywej historii’. 

Lekcja żywej historii to spotkanie z seniorem, świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na jego życie – opisuje Andrzej Smyk, prezes stowarzyszenia HEureka Generator.  Istotą spotkania nie jest nauka o ważnych wydarzeniach historycznych w ogólnym znaczeniu, a skupienie się na losach jednostki w ciekawej, niejednokrotnie tragicznej sytuacji z historii świata – dodaje.

Zamojskie stowarzyszenie HEureka Generator stosuje w swoich działaniach tą metodę od 2017 roku, a pierwsze inicjatywy na niej oparte sięgają jeszcze roku 2015 kiedy to obecni członkowie organizacji współpracowali z Zamojskim Centrum Wolontariatu.

Zgromadzone przez lata wyniki lekcji w postaci publikacji zawierających historię życia partyzantów, Dzieci Zamojszczyzny, żołnierzy, Sybiraków, Wołyniaków, więźniów obozów koncentracyjnych, więźniów politycznych reżimu komunistycznego doczekały się w tym roku strony internetowej.

LEKCJEZYWEJHISTORII.PL

to strona stworzona przez Heurekę w ramach programu ‘Kultura w sieci’ Narodowego Centrum Kultury. Odwiedzając stronę dowiedzieć się można czym są lekcje żywej historii, poznać ich lokalny i międzynarodowy wymiar, obejrzeć zapisy wideo 5 nowych lekcji z: Panią Barbarą Szleszyńską-Malec (temat: Zesłania na Sybir), Panią Janiną Kalinowską (temat: Rzeź wołyńska), Panem Tomaszem Kowalczykiem (temat: Wojna oczami zamojskiego dziecka), Stanisława Rybińska (temat: sanitariuszka oddziału partyzanckiego), Sabina Kędziera (temat: losy rodziny partyzanckiej i akcje partyzanckie na Zamojszczyźnie). 

Ze strony można również ściągnąć elektroniczne wersje publikacji z poprzednich inicjatyw opartych na metodzie oraz zapoznać się z wynikami wszystkich projektów międzynarodowych stowarzyszenia HEureka Generator, które przyczyniły się popularyzowania historii Zamojszczyzny.

Tworzyliśmy stronę internetową, z myślą o tym, aby lekcje żywej historii dotarły do jak największej liczby osób. Chcieliśmy, aby w łatwy i przystępny sposób mogły się one zapoznać z historiami życia zamojskich seniorów – mówi Karolina Szczepanik, członkini zarządu HEureki.

Istotne dla nas było to, aby pokazać odbiorcom, że historia to nie tylko daty i nazwiska w podręcznikach, ale przede wszystkim wydarzenia, których świadkami były osoby wciąż żyjące wokół nas – dodaje.

Zawartość strony dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Ogrom pracy włożony w przygotowanie dwujęzycznej wersji strony pozwoli dotrzeć z historiami zamojskich seniorów za granicę. Już rozpoczęły się działania promocyjne, które HEureka prowadzi ze swoimi partnerami z całej Europy.

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułZginął mężczyzna przygnieciony przez ciągnik
Następny artykułGmina Zamość: Tegoroczne dożynki będą wyglądały inaczej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments