Zakupił przez internet telefon za ponad 1500 zł, zamiast niego dostał… ziemniaki.

1
1195
zdjęcie ilustracyjne. Pixabay

36-latka przez Internet zakupiła basen, jednak towaru nie otrzymała. W ten sam sposób został oszukany 20-latek, który kupił odzież za kwotę ponad 250 zł. Natomiast 37-latek, w przesłanej od sprzedawcy paczce, zamiast telefonu komórkowego o wartości ponad 1500 zł dostał ziemniaki. Zamojska policja apeluje o ostrożność podczas robienia zakupów w sieci. Zachowajmy czujność, aby nie stać się ofiarą internetowych oszustów.

 

Do zamojskiej komendy Policji wpływają zawiadomienia o oszustwach dokonanych za pośrednictwem Internetu. Przestępstwa te przybierają różną formę, jednak finał zawsze jest taki sam – utrata pieniędzy przez pokrzywdzonych.

Wczoraj 36-latka powiadomiła zamojskich policjantów, że została oszukana przez nieuczciwego sprzedawcę. Na portalu internetowym zakupiła basen za kwotę blisko 300 zł. 36 latka nie otrzymała zakupionego towaru, a konto sprzedawcy w Internecie przestało funkcjonować. Kilka dni wcześniej 20-latek powiadomił dyżurnego Policji, że podczas zakupów w sieci stracił ponad 250 zł. Na początku maja br. na stronie internetowej sklepu złożył zamówienie na zakup dresów, których nie otrzymała.  W kolejnym zgłoszonym do zamojskiej Policji przypadku nieuczciwy internetowy sprzedawca wysłał paczkę kupującemu. Jednak jak się okazało zamiast zakupionego za kwotę ponad 1500 zł telefonu komórkowego były tam ziemniaki.

Również wczoraj 35-latek powiadomił policję, że ktoś przełamał hasła na jego portalu społecznościowym. Do grona znajomych wysyłał wiadomość z prośbą o przelanie 220 zł. Na prośbę zagregował jeden ze znajomych i w ten sposób stracił pieniądze. 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z Internetu i przypominają kilka zasad, dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo stania się ofiarą oszusta.

– dokładnie czytajmy otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikujmy kontaktując się z osobą, która prosi nas o finansowe wsparcie;

-uważajmy również na przesyłane informacje z linkami dotyczące rzekomo darmowych ofert, ich aktywacja może kosztować nas obciążeniem naszego konta dodatkowymi opłatami;

– przed wykonaniem jakichkolwiek transakcji na stronie swojego banku zawsze sprawdźmy, czy nawiązaliśmy tzw. bezpieczne połączenie internetowe.

– nie udostępniajmy haseł do swoich kont;

– dokonując zakupów przez Internet korzystajmy ze sprawdzonych sklepów i ofert, a przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprawdźmy komentarze dotyczące sprzedawcy; 

źródło: KMP Zamość

Poprzedni artykułNowe drogi w Gminie Grabowiec i Gminie Sitno
Następny artykułMural 1920. (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

“Bezpieczne połączenie sieciowe” to za mało, certyfikat można wygenerować do strony o bardzo podobnie wyglądającym adresie. Należy rozwinąć certyfikat i zobaczyć czy na pewno podmiot się zgadza, a najlepiej to po prostu mieć stronę banku w zakładkach, ponieważ wyniki w Google też można zmanipulować i podstawić fałszywy link na górze, ale to już wyższa szkoła jazdy.