Rządowa pomoc dla samorządów z naszego regionu w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych [WIDEO]

0
186

9 mln 496 tys. zł może otrzymać Miasto Zamość z Funduszu Inwestycji Samorządowych, w przypadku powiatu zamojskiego może to być ok. 14 mln zł dla samorządów gminnych i ponad 5 mln zł dla samorządu powiatowego – ogłosili na dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk i Starosta Zamojski Stanisław Grześko.

– Pieniądze chcemy przeznaczyć w tym i przyszłym roku na inwestycje, które rozpoczęliśmy, są to inwestycje drogowe, remont Zamojskiego Domu Kultury, inwestycje w naszych przedszkolach, które termomodernizujemy, […]. W tej sytuacji, jaką mamy czyli pandemii i zmniejszonych dochodów bieżących, takie wsparcie finansowe jest niezmiernie potrzebne- powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Ustawa była głosowana w Sejmie, teraz trafiła do Senatu.

Jak informuje portal www.gov.pl, Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Fundusz będzie wsparciem dla:

– samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.

– małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.

– Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.

Poprzedni artykułPolicjant z Łabuń zatrzymał nietrzeźwego kierowcę quada.
Następny artykułPrzebojowy początek wakacji w zamojskim kinie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments