Otwarcie kin, siłowni, zniesienie limitów klientów w sklepach i wiernych w kościołach. Rząd znosi kolejne ograniczenia. Od kiedy?

0
1551
fot. www.piotrmastalerz.com

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej (27.05), terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 30 maja nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Oprócz tego – otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizację wesel do 150 osób.

 

Na początku dzisiejszej konferencji Premier podkreślił, że celem, jaki postawił sobie rząd trzy miesiące temu, czyli w momencie wybuchu epidemii, było przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek dla chorych.

Postawiliśmy sobie jasne cele, łatwe do przedstawienia, ale trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby nigdy nie brakło łóżek i respiratorów. Udało się to zrealizować. Nigdy nie musieliśmy dokonywać trudnych wyborów tak jak Włosi czy Hiszpanie. – mówił szef rządu.

Następnie przeszedł do przedstawienia planu kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.

Zniesienie limitu osób – w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach (od 30 maja)

Premier ogłosił, że od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Szef rządu poinformował, że zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Ponadto, od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Jak zapowiedziano, od 6 czerwca możliwa będzie również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Hotele otwarte w pełni

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport, salony masażu, targi (od 6 czerwca)

Podczas dzisiejszej konferencji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński ogłosił, że od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Jak informuje rząd, zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

źródło: www.gov.pl

Poprzedni artykułKoniec z maseczkami, ale nie wszędzie. Rząd ogłosił 4. etap znoszenia obostrzeń.
Następny artykułPróbował rozjechać ludzi na Starówce, bo zwrócili mu uwagę, że jedzie pod prąd
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments