Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie. Rząd ogłosił 4. etap znoszenia obostrzeń.

0
3116

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej (27.05), terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. 

Na początku spotkania Premier podkreślił, że celem, jaki postawił sobie rząd trzy miesiące temu, czyli w momencie wybuchu epidemii, było przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek dla chorych.

Dane świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad epidemią w sposób bardziej sprawny niż kraje Europy Zachodniej. Nasza metoda walki z epidemią kosztowała wiele gospodarkę, nasz komfort.  – mówił szef rządu.

Następnie przeszedł do przedstawienia planu kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.

Ogłosił m.in., że od 30 maja (sobota) zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.

– Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. – powiedział premier Morawiecki.

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Od 30 maja można będzie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni dystans społeczny.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których nadal trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziemy załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmujemy miejsce przy stole.

 

źródło: www.gov.pl

 

 

Poprzedni artykuł22 nowe przypadki koronawirusa na Lubelszczyźnie. 3 w powiecie tomaszowskim
Następny artykułOtwarcie kin, siłowni, zniesienie limitów klientów w sklepach i wiernych w kościołach. Rząd znosi kolejne ograniczenia. Od kiedy?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments