Zamość: Naruszanie przepisów dotyczących przemieszczania się

4
3747

Panująca w kraju epidemia mobilizuje nas wszystkich do działania, aby zminimalizować rozpowszechnianie się koronawirusa. Działają również zamojscy policjanci apelując do mieszkańców o pozostanie w domach oraz przestrzeganie obowiązujących ograniczeń wprowadzonych po to, aby chronić każdego z nas.

Zahamowanie rozpowszechniania się koronawirusa to wyzwanie dla służb i instytucji. Podjęli je również policjanci z zamojskiej Policji. Każdego dnia działają przypominając mieszkańcom o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń i podejmowania odpowiedzialnych decyzji. W działaniach policjantów wspierają żołnierze 25 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Zamościu oraz strażnicy Straży Miejskiej w Zamościu.

W miniony weekend policjanci w sposób szczególny zawracali uwagę na przemieszczające się osoby, które zdecydowały się wyjść z domu. Sprawdzali, czy ich decyzja rzeczywiście związana była z zaspakajaniem niezbędnych potrzeb bytowych, zdrowotnych, czy zawodowych. Zdecydowana większość mieszkańców naszego powiatu zachowała się odpowiedzialnie. Stosując się do nowych przepisów mieszkańcy przemieszczali się we właściwy sposób i tylko w uzasadnionych potrzebach.  Niestety, zdarzyły się również osoby nieodpowiedzialne, które zdecydowały się wyjść z domu tylko i wyłącznie po to, aby spotkać się ze znajomymi, porozmawiać, czy też wspólnie spożyć alkohol. Napotkane osoby informowały również policjantów, że powodem ich decyzji o wyjściu z domu była po prostu nuda i chęć pospacerowania. Niektórzy nie przestrzegali także nakazu zachowania minimalnej odległości pomiędzy osobami.

Czterech mieszkańców gminy Zwierzyniec spotkało się by wspólnie biesiadować przy ognisku. Za naruszenie przepisów dotyczących przemieszczania się osób z wyjątkiem określonych sytuacji, w stosunku do mężczyzn zostanie sporządzony wniosek do sądu.

Kolejnym przykładem nieodpowiedzialnego zachowania było spotkanie towarzyskie pięciu mieszkańców Zamościa, którzy spotkali się tylko po to, aby wspólnie spożyć alkohol. W czasie spotkania nie tylko w mieszkaniu zachowywali się bardzo głośno zakłócając spoczynek nocny innym mieszkańcom bloku, ale również wychodzili na klatkę schodową i tam hałasowali używając słów wulgarnych.

Funkcjonariusze reagują na każde naruszenia przepisów prawa ograniczających możliwość przemieszczania się lub też zakazujących przebywania w określonych miejscach. W miniony weekend policjanci w takich sytuacjach interweniowali w stosunku do ponad 60 osób. W większości przypadków interwencje kończyły się ukaraniem mandatem karnym. W pozostałych – zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

O osobach, które w sposób rażący naruszyły wprowadzone ograniczenia dodatkowo został powiadomiony sanepid, który w ramach swoich uprawnień może nałożyć karę administracyjną.

Pamiętajmy, że od naszego zachowania zależy zdrowie i życie nasze, naszych bliskich oraz innych osób. W tym trudnym czasie bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do obowiązujących ograniczeń, współpracujmy ze służbami i wykonujmy polecenia wydawane przez funkcjonariuszy, ograniczmy także wyjścia z domu do niezbędnego minimum.

D.K-B.

Poprzedni artykułPolicjanci wyważyli drzwi i wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania
Następny artykułZamość: Wyłączą przyciski na przejściach dla pieszych
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ernest

Co ta biedota z filcem na głowie może zdziałać?

remik
Reply to  Ernest

Zanim zaczniesz obrażać kogokolwiek, spójrz w lustro – a potem załóż okulary i spójrz jeszcze raz.

wdad

mandaty sa nie konstytucyjne zalecam ich nie przyjoimoanie

Jaro
Reply to  wdad

Zanim zaczniesz ludziom mącić w głowie zapoznaj się bliżej z tematem.