72- latka ukarana mandatem za wypalanie traw

0
2195
Fot. KMP Zamość

Wiosna to pora roku, kiedy dochodzi do wypalania traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Jest to nie tylko niebezpieczne dla ludzi oraz ich mienia, ale również niszczy przyrodę i stanowi czyn bezprawny pociągający za sobą odpowiedzialność karną. Należy pamiętać, że ogień to żywioł, który może bardzo szybko w niekontrolowany sposób rozprzestrzenić się. Grzywna to najłagodniejsza kara za wypalanie traw, za wzniecenie pożaru można trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Wczoraj dyżurny zamojskiej Policji został powiadomiony, że w jednej z miejscowości gminy Nielisz w przydrożnym rowie wypalane są trawy, ogień rozprzestrzenił się na pobliską łąkę. Interweniowała policja i straż pożarna, na szczęście strażacy szybko opanowali płomienie, a 72-letnia mieszkanka tej miejscowości, która nieświadoma zagrożenia podpaliła trawę za swoje nieodpowiedzialne zachowanie otrzymała mandat karny.

W tym przypadku ogień nie zagroził bezpieczeństwu innych osób, nikt nie stracił również dobytku. Jednak należy pamiętać, że wypalanie traw, czy nieużytków może być bardzo niebezpieczne. Niewielki ogień w mgnieniu oka w niekontrolowany sposób może się rozprzestrzenić i objąć swoim zasięgiem pobliskie lasy, wielkie powierzchnie łąk, a nawet znajdujące się w niedalekiej odległości budynki. Wypalanie traw zagraża ludziom, ale nie tylko – niszczy również przyrodę, w ogniu ginął żyjące na łąkach zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Gęsty dym unoszący się nad drogą może być także zagrożeniem dla kierujących, ogranicza, bowiem widoczność, co może być bezpośrednią przyczyną kolizji lub wypadku. Gaszenie płonących łąk czy nieużytków to również wyzwanie i angażowanie służb ratunkowych, zwłaszcza strażaków, którzy w tym czasie mogą być potrzebni do ratowania np. poszkodowanych w wypadku drogowym.

Dlatego też policjanci apelują o rozsądek. Pamiętajmy, że podpalając trawy w przydrożnych rowach, na łąkach, czy nieużytkach narażamy ludzkie życie. Osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega odpowiedzialności karnej. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za tego typu wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny.  Za wzniecanie pożaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli  natomiast wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

źródło: KMP Zamość 

Poprzedni artykułZamość: Restauratorzy z Zamościa wspierają służby medyczne ciepłym posiłkiem
Następny artykułWidzialna Ręka szyje maseczki dla zamojskich medyków – przyłącz się!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments