Tylko jednego dnia akcji policjanci ujawnili 50 nagannych zachowań pieszych

0
995

W czasie czwartkowych działań pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” policjanci z zamojskiej drogówki szczególną uwagę zwracali na zachowanie na drodze pieszych oraz kierujących wobec pieszych. Okazało się, że nie wszyscy użytkownicy dróg zachowują się bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami. Policjanci na drogach powiatu zamojskiego ujawnili łącznie ponad 180 wykroczeń, w tym 50 nagannych zachowań dotyczyło osób pieszych, a ponad 80 – kierujących wobec pieszych.

Dla zamojskiej policji zapewnienie bezpieczeństwa osobom pieszym stanowi jedno z głównych zadań priorytetowych. Wczoraj policjanci z zamojskiej drogówki na drogach powiatu zamojskiego realizowali działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Szczególną uwagę zwracali na zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również zachowanie kierujących wobec pieszych. W czasie tych jednodniowych działań policjanci ujawnili łącznie ponad 180 wykroczeń popełnionych przez uczestników ruchu drogowego.

W tej ogólnej liczbie 50 wykroczeń dotyczyło niewłaściwego i niezgodnego z prawem zachowania osób pieszych. Najczęściej piesi przechodzili w miejscach do tego niewyznaczonych. Ogólna liczba wykroczeń zawiera również ponad 80 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Najczęstszymi wykroczeniami kierujących samochodami było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcie w drogę poprzeczną oraz wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed przejściem.

Ponadto wczoraj policjanci ujawnili dwóch nietrzeźwych kierujących rowerami. W Szczebrzeszynie 37-letni mieszkaniec tej miejscowości kierował jednośladem mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Natomiast w Zamościu 29-letni rowerzysta w organizmie miał ponad 0,5 promila.

Policjanci przypominają, że każdy uczestnik ruchu drogowego znajdując się w okolicach przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Kierujący pojazdami zobowiązani są przepuścić pieszych znajdujących się na przejściu, natomiast osobom pieszym nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Należy również pamiętać, że obowiązkiem pieszych jest korzystanie z oznakowanych przejść dla pieszych.

D.K-B.

Źródło: KMP Zamość

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments