Zrozumieć autyzm – obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu w Dziesiątce

0
356
Fot. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Zamościu
GAIA

W związku z obchodami Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia) oraz Europejskiego Tygodnia Autyzmu (1- 7 grudnia) w Szkole Podstawowej Nr 10 w Zamościu  odbyło się wiele działań mających na celu przybliżenie uczniom problematyki autyzmu. 

Jednym z nich było omówienie na godzinach wychowawczych, w jaki sposób osoby autystyczne odbierają świat, jakie mają trudności i jak można im pomóc w codziennym funkcjonowaniu.  Dzieci obejrzały animacje i filmiki edukacyjne zachęcające do większego zrozumienia i akceptacji dla osób z autyzmem. Wiedzę o autyzmie mogły też zaczerpnąć z gazetek szkolnych  pod hasłami ”Zrozumieć świat ucznia z Zespołem Aspergera (łagodna odmiana autyzmu) oraz „Sławni autyści”. Podczas zajęć świetlicowych miały możliwość wysłuchania bajek i opowiadań terapeutycznych oraz wykonały prace plastyczne dotyczące tolerancji, życzliwości i pomocy. 

We wtorek na znak solidarności z autystami chętni uczniowie i nauczyciele założyli jakiś element ubrania w kolorze niebieskim, ponieważ ta barwa symbolizuje autyzm. 

Oprócz wiedzy nie zabrakło też chwili wspólnej zabawy, gdyż na przerwach przygotowano dla uczniów zabawy ruchowe z elementami integracji sensorycznej oraz naukę gry boccia.  Wszystkie te działania miały na celu przekonać uczniów, że osoby autystyczne mimo trudności w nawiązywaniu relacji, tak jak wszyscy zasługują na  przyjaźń i akceptację.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments