Sprawdź, co musisz wiedzieć o OC przed zakupem ubezpieczenia

0
555

Wśród obowiązków kierowcy znajduje się posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Z uwagi na ten obligatoryjny charakter, polisa ta wzbudza spore zainteresowanie. O czym trzeba wiedzieć przed jej nabyciem?

Jakie pojazdy muszą mieć ubezpieczenie OC?

Warto mieć na uwadze, że według prawa, obowiązek wykupienia OC mają nie tylko kierowcy samochodów, ale również właściciele motocykli, skuterów, motorowerów, przyczep (kempingowych i transportowych) i ciągników rolniczych. Jest to także konieczne w kontekście osób posiadających pojazdy wolnobieżne z własnym silnikiem, które rozwijają prędkość do 25 km/h, co obejmuje chociażby quady.

Polisa OC jest jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które ma charakter obowiązkowy i obejmuje każdego posiadacza pojazdu. Warto pamiętać, że ubezpieczenie obejmuje każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeżeli nie jest on używany. Za brak OC grożą bardzo wysokie kary finansowe. Na inne ważne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym poradniku: http://ubezpieczenie24.org/category/faq-ubezpieczen/.

Czym różnią się oferty?

Samo ubezpieczenie OC zawsze obejmuje taki sam zakres opieki, choć firmy starają się zachęcić klientów oferując dodatkowe, nieobowiązkowe elementy ubezpieczeniowe, które można zakupić taniej, jeśli nabywa się je w pakiecie z OC. Zakres samego OC jest jednak identyczny u wszystkich ubezpieczycieli, więc te elementy porównywania ofert nie wymagają długiej analizy. Poszczególne oferty różnią się natomiast ceną, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne zniżki wynikające z bezszkodowej jazdy, a oprócz tego uwzględniają jeszcze wiek i doświadczenie kierowcy oraz jego miejsce zamieszkania.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe

Standardowa polisa OC zawierana jest na rok i następnie automatycznie przedłużana, by zachować jej ciągłość. W określonych sytuacjach dopuszczalne jest jednak nabycie ubezpieczenia OC krótkoterminowego. Taka polisa obejmuje okres krótszy niż 12 miesięcy, ale ma to być minimum 30 dni. Takie prawo obejmuje między innymi pojazdy historyczne oraz zarejestrowane na stałe, lecz w ramach działalności komisu samochodowego. Oprócz tego jest to możliwe przy zarejestrowaniu tymczasowym lub pojeździe zarejestrowanym za granicą, lecz poruszającym się po terenie Rzeczpospolitej.

Przedłużanie ubezpieczenia

Klasyczna polisa ubezpieczeniowa OC wykupywana jest na rok i zgodnie z przepisami, zostaje automatycznie przedłużona, chyba że właściciel pojazdu wyrazi inną wolę. Z tego względu bardzo ważna jest data końca danej polisy. Trzeba również pamiętać o konieczności zachowania ciągłości tego ubezpieczenia, gdyż nawet dzień przerwy może się wiązać z karami. Gdy dotychczasowy ubezpieczyciel przedstawi ofertę odnowienia, warto skonfrontować ją z propozycjami innych firm, gdyż nie zawsze musi być ona opłacalna.

Kupujesz samochód z tak zwanej drugiej ręki? Pobierz i wypełnij profesjonalny wzór umowy kupna-sprzedaży: https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/. Jeśli pojazd ma ważne OC, przechodzi ono na Ciebie. Chcesz zmienić aktualnego ubezpieczyciela? Przed zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego należy złożyć wypowiedzenie u poprzedniego, gdyż w przeciwnym razie umowa będzie automatycznie przedłużona i dana osoba będzie posiadała dwie polisy na jeden samochód.

[artykuł sponsorowany]

Poprzedni artykułObchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Zamość [PROGRAM]
Następny artykułUWAGA kierowcy! Od jutra wchodzą w życie nowe przepisy kontroli drogowej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments