Gmina Zamość: Drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci!

2
3397
Fot. PGK Zamość

Znacząco wzrosła stawka za odbiór odpadów od mieszkańców Gminy Zamość. O nowych cenach za wywóz śmieci zdecydowali radni podczas październikowej sesji. Podwyżka zacznie obowiązywać od stycznia 2020 roku.

Zmiana cennika jest związana z wejściem w życie przepisów nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie, z którą system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez samorząd powinien się samofinansować.

Zgodnie z nowym cennikiem za śmieci segregowane mieszkańcy Gminy Zamość zapłacą 15 zł za osobę miesięcznie (dotychczas było 8,50 zł). W przypadku nie wypełnienia obowiązku selektywnej zbiórki, opłata będzie wynosić 30 zł. Dotychczas za odbiór zmieszanych śmieci trzeba było płacić 17 zł.

Nowe stawki zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku.

Mimo szeregu wątpliwości wyrażonych podczas dyskusji nad uchwałą, większość radnych w głosowaniu poparła nowe stawki zaproponowane przez Wójta Ryszarda Gliwińskiego. Za przyjęciem uchwały w sprawie określania metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalania stawki opłaty zagłosowało 16 radnych: Adamczuk Jacek, Bartoń Anna, Budzyński Michał, Dobromilski Sylwester, Dołba Piotr, Gromek Krzysztof, Kitka Konrad, Koczułap Piotr, Koczułap Wiesław, Kołtun Mirosław, Kostrubiec Tadeusz, Pośnik Wiesław, Serafin Anna, Suchowicz Wojciech, Tarajko Tadeusz, Wichrowska Beata.

Jedna radna – Halina Szymańska wstrzymała się od głosu. Dwóch – Krzysztof Ostasz i Edmund Hałasa było przeciw.

Celem podniesienia opłat jest m.in. zwiększenie stopnia segregacji śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami firmy już podczas odbioru odpadów będą mogły skontrolować, czy odpady są prawidłowo posegregowane. Jeśli nie – możliwe będzie zdecydowanie o nałożeniu podwyższonej opłaty, jak za śmieci zmieszane.

 

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obcy

Taka duża gmina ma zakład komunalny i niema smieciarek. Kto na tym korzysta

Płoskie

Pytanie tylko do Gminy, gdzie mam trzymać śmieci przez 2 miesiące segregując je w mieszkaniu. Przecież to ja mam śmietnik a nie Gmina. Jeśli są takie warunki, to częstotliwość odpadów segregowanych w tej cenie powinna odbywać się co 2 tygodnie, w przeciwnym wypadku to nie ma sensu, gdyż trzymanie śmieci powoduje zwiększenie zachorowań, szczury i myszy mają co robić i jest ogólny fetor u każdego z nas. Łatwo decydować jak się tego nie robi samemu tylko zleca.