Halina Błaszczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

0
636
Fot. UM Zamość

Pani Halina Błaszczyk, mieszkanka Zamościa, została odznaczona jednym z najwyższych orderów państwowych – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej Pani  wspólnie z rodzicami i siostrą, ukrywała przez wiele miesięcy w rodzinnym gospodarstwie w Izbicy, swojego sąsiada Hanana Lipszyca. Dzięki poświęceniu i bohaterstwu rodziny Błaszczyków, Hanan Lipszyc przeżył wojnę. W 1985 roku za swoją godną najwyższego podziwu postawę Pani Halina Błaszczyk otrzymała Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował Halinę Błaszczyk Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta, odznaczenie za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, wręczyła Dyrektor Generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka.

– „Dziękuję Pani w imieniu swoim i wszystkich pokoleń Polaków. Możemy się od Pani uczyć postawy, heroizmu, bohaterstwa, miłosierdzia, troski o drugiego człowieka”- powiedziała podczas uroczystości Dyrektor Agata Grula.

Wyrazy szacunku i uznania przesłał Roman Kent z Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych:

-„Nie jestem w stanie objąć rozumem poziomu odwagi, heroizmu, poświęcenia i człowieczeństwa, jakich wymagały Pani czyny podczas tego czarnego okresu w historii, czasu panowania nazistowskiego terroru w Europie […]. W obliczu największych cierpień jakie może znieść człowiek, Pani postawa była godna najwyższego podziwu. Możliwość docenienia jej i nagrodzenie Pani za pańskie działania jest dla nas honorem, jako, że jest Pani najlepszym przykładem do naśladowania dla całej ludzkości”- napisano w liście.„

Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami”. (za: www.prezydent.pl)

źródło: UM Zamość

Poprzedni artykułBóle stawów – co możemy robić, aby im zapobiec?
Następny artykułPrzypominają, że w piecach nie wolno spalać śmieci
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments