Przypominają, że w piecach nie wolno spalać śmieci

0
455

Zamojska Straż Miejska wraz z pracownikami wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, rozdają mieszkańcom osiedli domków jednorodzinnych ulotki dotyczące szkodliwości spalania odpadów w domowych kotłowniach.

W rozmowach z właścicielami nieruchomości przypominają, że w piecach nie wolno spalać śmieci, plastików, pozostałości z przydomowych ogrodów czy innego rodzaju odpadów. Niebawem na terenie miasta rozpoczną się kontrole, które będą sprawdzać czy mieszkańcy przestrzegają tego nakazu. Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów będą karane mandatem lub grzywną nawet do wysokości 5 tysięcy złotych. W razie wątpliwości, strażnicy miejscy będą pobierać próbki popiołu z pieca i wysyłać do badań laboratoryjnych. Dodajmy, że znaczna część kontroli przeprowadzanych przez Straż  to reakcja na informacje przekazywane przez sąsiadów lub telefony od przechodniów, którzy niejednokrotnie zauważają ciemny dym wydostający się z komina.

Miasto Zamość od wielu lat prowadzi akcje edukacyjne skierowane zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. To m.in. organizowanie edukacyjnych spektakli teatralnych, konkursy o tematyce ekologicznej, kolportaż ulotek, spotkania z mieszkańcami.

Miasto udziela również dotacji do wymiany starych systemów grzewczych. W ciągu ostatnich lat programem objęto 202 gospodarstwa domowe na łączną kwotę 1.170 000. W roku 2018 i 2019 zrealizowano wszystkie wnioski zainteresowanych, uwzględniając środki finansowe w budżecie Miasta. Do tego mieszkańcy mogą korzystać z programu rządowego „Czyste Powietrze” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poprzedni artykułHalina Błaszczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Następny artykułZamość: Zabytkowa rzeźba odzyska dawną świetność
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments