Student z rentą rodzinną musi pamiętać o zaświadczeniu

0
410
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie z uczelni. To warunek dalszej wypłaty renty. 

Renta rodzinna to świadczenie po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16 roku życia. Rentę może otrzymywać dłużej – nawet do ukończenia 25 roku życia – jednak pod warunkiem dalszej nauki. Młody człowiek, który w październiku zaczął studia, powinien więc dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że kontynuuje naukę w nowej szkole. Do niego dołącza wniosek o dalszą wypłatę renty. 

Jeśli student złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, to otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Jeśli jednak spóźni się i dostarczy dokumenty dopiero w listopadzie, to wypłata za październik przepadnie. 

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby informować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, instytucja będzie dalej wypłacać świadczenie. Powstanie wtedy nadpłata, którą będzie trzeba zwrócić potem z odsetkami.

info: Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Poprzedni artykułZamość: Nielegalna produkcja alkoholu w mieszkaniu 74-latka
Następny artykułRusza rewitalizacja Akademii Zamojskiej. Obiekt przekazano wykonawcy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments