W Szczebrzeszynie ZUS brzmi… prosto

0
327
Fot. nadesłane

Stolicą języka polskiego jest w tym tygodniu Szczebrzeszyn, gdzie odbywa się festiwal o języku i literaturze. To spotkania z pisarzami i poetami, koncerty, dyskusje i warsztaty prostego pisania. Za te ostatnie odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest partnerem edukacyjnym festiwalu.

Język urzędowy jest skomplikowany i nie ułatwia rozumienia prawa. Pracownicy ZUS chcą to zmienić, dlatego od kilku lat pracują nad tym, żeby pisać do swoich klientów prosto i zrozumiale. – Do tej pory uprościliśmy wzory formularzy, poradniki i teksty informacyjne w naszym serwisie internetowym. Przed nami kolejny krok, czyli zmiana języka pism i decyzji administracyjnych – zapowiada Barbara Owsiak, wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów w ZUS. Instytucja przeszkoliła dotychczas z zasad prostego języka 38 tys. swoich pracowników. Jakie są efekty? – W nowych lepszych pismach urzędowych jest grzeczność: urząd wita się nami i żegna z szacunkiem, zwraca się do nas bezpośrednio. Sam pisze o sobie per „my”. Urzędnicy stosują też krótsze zdania – wylicza dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pracownicy ZUS dzielą się z uczestnikami festiwalu swoimi doświadczeniami i prowadzą dla chętnych krótkie warsztaty z prostego języka. – Kiedy dostaje się pisma z różnych instytucji, można czasami zwątpić we własne wykształcenie humanistyczne. Dlatego spodobało mi się szczególnie główne hasło warsztatu, by podczas pisania myśleć o odbiorcy przekazu – dodaje uczestniczka zajęć prowadzonych przez trenerów z ZUS. Warsztaty odbywają się W Szczebrzeszynie dwa razy dziennie do 10 sierpnia, o godz. 10.30 i 14.15, w białym namiocie ZUS na terenach zielonych przy szkole (ul. Zamojska 70). Nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Do soboty od 10.00 do 19.00 w namiocie ZUS w Szczebrzeszynie można również skorzystać z porad ekspertów instytucji. Zainteresowani  mogą dopytać o emerytury, renty, ulgi dla przedsiębiorców czy zasiłki. Można też zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych i tym samym uzyskać dostęp do swojego konta w ZUS. 

11 sierpnia, w niedzielę, festiwal Stolica Języka Polskiego przenosi się do Zamościa. Tam również będzie można skorzystać z porad specjalistów ZUS – na Rynku Wodnym.

– Materiał nadesłany

Poprzedni artykułWeekend na drogach Zamojszczyzny: 7 kierowców straciło prawo jazdy
Następny artykułNa terenie Starego Miasta zostanie wprowadzona “strefa zamieszkania”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments