Fan Zina 

0
674

Fan Zina 

Na lokalną mapę miejsc wartych odwiedzenia trzeba koniecznie wpisać hrubieszowską Zinówkę przy Kilińskiego 10. 

- reklama-

Są wśród nas takie osoby, których nie trzeba raczej przedstawiać. Jedni znani są ze swoich dokonań, poczynań, talentów. Drudzy tylko z tego, że są znani, ale wystarcza im to w zupełności. Za pierwszymi zazdrośni „rzucają” uroki, na drugich rzucają się rzesze fanów. Jestem fanem Toma Waitsa. Nie rzucam się jednak [może tutaj, tym tekstem, trochę narzucam, ale cel mam silnie sprecyzowany, spersonalizowany nawet – Profesor Wiktor Zin]. W swojej pamięci odnajduję telewizyjny program jego autorstwa „Piórkiem i węglem”. Nigdy nie sądziłem, że dane mi będzie odwiedzić dom, w którym urodził się, mieszkał i tworzył, że dane mi będzie rozmawiać z jego synem Szymonem, również niezłym gawędziarzem. 

Wiktor Zin urodził się 14 września 1925 roku w Hrubieszowie. Profesor Politechniki Krakowskiej. Generalny Konserwator Zabytków. Był architektem, popularyzatorem sztuki polskiej, felietonistą, gawędziarzem. Był estetą – chciałem pokazywać ludziom, co jest ładne – mówił w jednym z wywiadów. Projektował scenografię, m.in. do „Strasznego Dworu”, „Rigoletta”, „Otella”, „Dam i Huzarów”. Napisał słowa do piosenki Pudelsów „Gdyby ryby”. Rysował nie tylko „piórkiem i węglem”, znane są również jego liczne akwarele… Zmarł nagle 17 maja 2007 roku w Rzeszowie. 

28 lipca 2019 roku, dzięki Izabeli i Szymonowi Zinom, dom Profesora udostępniony został do zwiedzania. Inicjatywę przywrócenia dawnej świetności tego niezwykłego miejsca i otwarcia go dla „Fanów Zina” wspiera Maria Formal, zamojska etnograf. Prace porządkowe trwają. Zinówka zaprasza. Szukajcie jej na profilu facebookowym – pojawi się tam lada dzień. 

Piotr Piela

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments