Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu

0
472

Biesiadują blisko 2 dekady

W ostatnią niedzielę lipca miało miejsce największe w tym roku wydarzenie w Wiosce Gotów w Masłomęczu -16. Biesiada Archeologiczna. 

Imprezę – mimo braku typowo piknikowej otoczki i gwiazd wieczoru – odwiedza w ten dzień kilka tysięcy osób. Pokazy archeologiczne cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. 

W programie tegorocznej edycji Biesiady Archeologicznej znalazły się m.in.: pokaz ognia z użyciem pyłu bursztynowego, pokaz wytopu żelaza, otrzymywania dziegciu, pracownia antycznego tatuażu. Liczne stanowiska edukacyjne przyciągały odwiedzających. Goście mogli podejrzeć proces farbowania tkanin za pomocą naturalnych barwników uzyskiwanych z roślin, spróbować się w strzelaniu z łuku i podjąć próbę rozniecenia ognia dawnymi metodami. 

Uczestnicy niedzielnej imprezy natrafić mogli na Celtów, Wandalów, Rzymian i Gotów. Przykuwały uwagę potyczki gladiatorów. Dużą popularnością cieszył się moment odsłonięcia ziemnego dołu, w którym przez kilkanaście godzin wypalały się gliniane naczynia. O oprawę muzyczną zadbała kapela Drewutnia. 

Tłumy zgromadziła również bitwa barbarzyńców z rzymskimi legionistami, która zwykle wieńczy to wydarzenie. Warto odwiedzić! 

Piotr Piela

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments