50 budek dla ptaków jerzyków firma Castorama przekazała 25 lipca Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu. Sprytne jerzyki będą pomagać w walce z komarami.

Zamość jest pierwszym miastem w naszym regionie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Budki lęgowe dla jerzyków lokują  u siebie również Warszawa i Katowice. W Zamościu domki będą zawieszone na wybranych blokach spółdzielni Łukasińskiego jeszcze przed przyszłorocznym okresem lęgowym jerzyków (kwiecień/maj).

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, podobno jeden osobnik może zjeść nawet do 20 tysięcy komarów dziennie.  Do tego nie jest problematycznym ptakiem, nie hałasuje, nie budzi z rana. Aby ptaki zachęcić ptaki do zasiedlania, będziemy wykorzystywać nagrania odgłosów jerzyków – wyjaśnia kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość Katarzyna Fornal- Urbańczyk.

Proces zasiedlenia może potrwać nawet 2-3 lata, tyle czasu potrzebują jerzyki, żeby się w pełni zaadaptować.

Jeśli w przyszłym roku będziemy wiedzieli efekty tego działania, zechcemy zrezygnować z odkomarzania chemicznego. Będzie to duża oszczędność dla miasta, ponieważ na odkomarzanie wydajemy ok 20 tys. zł. rocznie. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne działania ekologiczne – dodaje kierownik K. Fornal-Urbańczyk.

Budki lęgowe będą montowane na blokach położonych od strony północnej lub wschodniej, dodatkowo muszą być zawieszone przynajmniej 6 metrów nad ziemią. Konserwacją i oczyszczaniem ptasich domków zajmą się pracownicy spółdzielni.

Podejmujemy różne działania ekologiczne, w latach poprzednich montowaliśmy budki dla innych ptaków, które żyją na osiedlu, w tym roku stworzyliśmy 3 łąki trawiasto- kwietne. Teraz wspólnie z Castoramą i Biurem Ochrony Środowiska UM Zamość, realizujemy projekt budowy domków  dla jerzykow.  Mieszkańcy bardzo się interesują tym tematem, dzwonią i pytają i budki, ponieważ na niektórych blokach między płytami, w szczelinach jerzyki już zamieszkały. Trzeba im stworzyć dobre warunki do życia, a na tym skorzystamy wszyscy– mówi prezes spółdzielni Jerzy Nizioł.

Domki, w imieniu firmy Castorama, przekazał dyrektor sklepu Castorama w Zamościu Łukasz  Mrzygłód. To kolejny przykład dobrej współpracy Castoramy i Miasta. W ubiegłym roku firma przekazała do zamojskiego ogrodu zoologicznego domki dla owadów. 

Źródło: UM Zamość

jerzyki Jerzykowe eldorado na osiedlach

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SA

A czy spytaliście JERZYKI czy te domki im się Podobają I CZY ZECHCĄ JE ZASIEDLIĆ ???
A MEBELKI I ŁÓŻKA GDZIE ??