Harcerska Wyprawa Pamięci

W dniu 18 maja 2019r. na wzgórzu Monte Cassino odbyły się uroczystości 75. rocznicy bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. „To jest niesamowite miejsce. Ten kawałek ziemi, tutaj we Włoszech, tak bardzo polskiej” –  powiedział prezydent Andrzej Duda. W uroczystości wzięli udział weterani – bohaterowie bitwy, przybył prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella. Największą grupę stanowiła młodzież z różnych organizacji krajowych i zagranicznych. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowało 1600 harcerzy i instruktorów z całej Polski. W skład reprezentacji Chorągwi Lubelskiej ZHP weszła grupa 15 harcerzy i instruktorów z Hufca ZHP w Zamościu.

Dlaczego właśnie ta bitwa ma tak kolosalne znaczenie? Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Podczas uroczystości, przy każdym żołnierskim grobie, wartę zaciągnęli harcerze. 

Wzruszającym momentem było przesłanie do młodzieży wygłoszone przez weterana walk pułkownika Wojciecha Narębskiego. „Tak. To był mus. By spełnić obowiązek wobec kraju i kolegów. Pokonać śmiertelnego wroga naszej Ojczyzny. Zdobyliśmy się na ten wysiłek, choć większość z nas miała za sobą ciężkie przeżycia związane z zesłaniem na Sybir. Ta zsyłka wiele nas kosztowała. A jednak zasilimy szeregi  wojska, poczuliśmy się żołnierzami, którzy mają własne zadanie do wykonania. 75 lat temu padła najważniejszy rozkaz: zająć klasztor na wzgórzu. Rozkaz wykonaliśmy nie bacząc na strach. Teraz mamy prawo oczekiwać, że młodzi przejmą od nas pałeczkę tradycji. Dlatego zwracamy się do młodych, powtarzając za refrenem: musicie, musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o Monte Cassino. Prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów, o desperacji z jaką pokonywaliśmy przeszkody terenowe w morderczym ogniu nieprzyjaciela. To wszystko tkwi głęboko w naszych sercach. Ale chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać, którzy odwiedzą groby naszych kolegów i złożą im hołd.” Również córka generała Władysława Andersa – Anna Maria Anders przypomniała, jak ważne były dla ojca młode pokolenia Polaków, ich edukacja, przynależność do organizacji harcerskich. 

Kolejnym ważnym punktem wyprawy była wizyta w Watykanie i udział w Mszy Świętej oraz w modlitwie Regina Coeli na Placu św. Piotra. “Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, szczególnie harcerzy, którym towarzyszy Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego. Przybyli oni tutaj w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino” – powiedział do wiernych Papież Franciszek. Przemierzając Włochy zwiedziliśmy również Rzym i Wenecję. 

Udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino był dla nas, harcerzy, wielkim zaszczytem, polem służby, i wyjątkową lekcją historii. Postaramy się sprostać zobowiązaniu weteranów i zadbać o to, by pamięć o bohaterach spod Monte Cassino nigdy nie wygasła.

Harcerze z Zespołu Szkół Społecznych im. Unii europejskiej w Zamościu

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments