Rak jajnika – cichy zabójca.

0
938
- reklama-


Rak jajnika jest chorobą, która przebiega w ukryciu i długo nie daje objawów, a te które się pojawiają są mylnie rozpoznawane jako dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na co więc zwrócić uwagę, aby w porę wykryć raka jajnika?

W Polsce rak jajnika, jest szóstym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Występuje u kobiet w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań występuje w wieku od 40 do 70 roku życia.

Początkowy okres rozwoju nowotworu przebiega bezobjawowo. Ponieważ objawy pojawiają się zwykle, gdy guz przekracza 7 cm, nowotwór jest wykrywany w późnym stadium. Pacjentki zgłaszają najczęściej: 

  • ból w podbrzuszu
  • zwiększenie obwodu brzucha- wodobrzusze
  • objawy ucisku na narządy sąsiednie -drogi moczowe, przewód pokarmowy
  • szybkie uczucie pełności podczas jedzenia i zmiana częstotliwości oddawania moczu
  • zaparcia, wzdęcia
  • krwawienia z pochwy

Niestety nie istnieją badania przesiewowe w kierunku raka jajnika (z wyjątkiem postaci dziedzicznych). Badanie ginekologiczne oraz badanie USG pozwala na wykrycie tego nowotworu dopiero w późnych stadiach (kiedy jego średnica przekracza 5 cm). Doskonałym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka jajnika lub określenia rozległości procesu nowotworowego jest PET-CT. 

We krwi często można wykryć podwyższony poziom markerów nowotworowych – CA 125 i CA 19-9.  Możemy również wykonać test ROMA- badanie dostępne w każdym laboratorium, które określa ryzyko wystąpienia nowotworu na podstawie pomiaru markerów Ca 125 i HE-4.

Kobiety o podwyższonym ryzyku wystąpienia tego nowotworu (wcześniejsze przypadki występowania tego nowotworu w rodzinie) powinny poddać się badaniu genetycznemu na mutacje genów BRCA1 i BRCA2

Podstawową metodą leczenia raka jajnika jest leczenie chirurgiczne. Drugą, równie ważną metodą, jest chemioterapia. W zależności od zaawansowania lekarz ustala odpowiednią terapię.

Zachęcam do wykonywania badań profilaktycznych oraz częstych wizyt u ginekologa, zwłaszcza pacjentki w wieku powyżej 40 r.z., kiedy to wzrasta częstość zachorowań.

Nie zwlekaj i umów się na wizytę już dziś.

lek. Sandra Sałek Poradnia Ginekologiczna Przychodnie Resort-Med

Materiał partnera

Materiał Partnera

lek. Sandra SałekPoradnia Ginekologiczna Przychodnie Resort-Med

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments