Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę w Szczebrzeszynie 

0
920
- reklama-

W najbliższą niedzielę, 24 marca w Szczebrzeszynie odbędzie się przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza tej rangi uroczystość w tym mieście. 

Już w najbliższą niedzielę o godz. 12.00 na placu Tadeusza Kościuszki w Szczebrzeszynie kolejni żołnierze – ochotnicy złożą uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To druga przysięga w tym roku i osiemnasta w historii brygady. 

Ceremonię poprzedzi Msza św. w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godz. 10.30 w Kościele pw. Św. Mikołaja przy ul. Wyzwolenia 1 w Szczebrzeszynie. Uroczystość zakończy się o godz. 13.00 defiladą pododdziałów 2 LBOT. W programie przewidziany jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. W. Andersa w Chełmie, a także prezentacja pojazdów i wyposażenia lubelskiej brygady. Będzie również okazja, aby porozmawiać z żołnierzami OT na temat służby i rekrutacji. 

Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę przechodzą aktualnie intensywne, szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu, w siedzibie 25 batalionu lekkiej piechoty. Pod okiem doświadczonych instruktorów poznają podstawy strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania oraz pierwszej pomocy medycznej. Ochotnicy pochodzą z całego województwa lubelskiego, reprezentują różne środowiska, wykonują różne zawody. Łączy ich zainteresowanie wojskiem, chęć zdobycia nowych, cennych umiejętności i gotowość, aby w obliczu różnych zagrożeń bronić i wspierać lokalną społeczność. 

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 3200 żołnierzy. W naszym regionie nie brakuje chętnych do pełnienia służby w OT. Rekrutacja trwa cały czas i osoby zainteresowane wciąż mogą dołączyć do formacji. Najbliższe szkolenia podstawowe dla ochotników odbędą się w następujących terminach: 9-24.05., 22.06-07.07., 27.07.-11.08., 17.08.-01.09. 

2lbot szczebrzeszyn przysiega Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę w Szczebrzeszynie 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments