Kompetencje językowe nauczycieli

0
531

Kompetencje językowe nauczycieli

Pięciu nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej brało udział w dwutygodniowych kursach językowych w ramach programu Erasmus+ Edukacja Szkolna, Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Wyjazdy odbyły się w lipcu i sierpniu 2017 oraz w lipcu 2018 roku.

Przygotowania trwały kilka miesięcy. Wiązało się to się z koniecznością napisania projektu, analizą oferty i wyborem kursów, ułożeniem indywidualnych planów podróży, zapoznaniem z zasadami raportowania oraz korzyściami wynikającymi z podnoszenia swoich kwalifikacji z wykorzystaniem certyfikatów Europass. W ramach projektu „Rozwój kompetencji nauczycieli drogą do sukcesu szkoły” nauczyciele skorzystali ze szkoleń językowych i językowo-metodycznych w Anglii, Irlandii, Austrii oraz na Malcie.

Jak się okazuje angielski przydaje się w szkole nie tylko na języku angielskim, ale może być wykorzystywany również na innych przedmiotach, np. języku polskim, wychowaniu fizycznym czy zajęciach artystycznych, oraz w ramach korelacji międzyprzedmiotowych. Celem kursów było przede wszystkim podniesienie sprawności posługiwania się przez nauczycieli językiem angielskim i niemieckim oraz nabycie nowych umiejętności, które są wykorzystywane w bieżącej pracy z uczniami, co przekłada się na podniesienie jakości procesu nauczania w placówce.

Udział w projekcie stworzył szansę nawiązania kontaktów z innymi szkołami, poznania nowych metod pracy i rozwiązań stosowanych w systemach szkolnictwa w krajach Unii Europejskiej oraz rozwoju kompetencji kulturowych. Zadaniem nauczycieli było również promowanie miasta, regionu oraz kultury ojczystej wśród uczestników kursów, którzy pochodzili z całego świata i byli bardzo ciekawi historii Polski i realiów życia codziennego w naszym kraju. Dzięki materiałom promocyjnym nawet na Malcie i w Brazylii wiedzą już o Zamościu!

Efektem wyjazdów na pewno jest podniesienie kwalifikacji i umiejętności pracowników placówki, promowanie wśród uczniów zachowań opartych na poszanowaniu różnorodności językowej, kulturowej i historycznej państw członkowskich, ale również świadomości międzykulturowej Europy. Nauczyciele zwracają uwagę na procesy zachodzące we współczesnej Europie oraz zależności i korzyści wynikające ze współpracy międzynarodowej, akcentując możliwości wynikające z bycia Europejczykiem, szanse dalszej edukacji, podróżowania, pracy, udziału w życiu kulturalnym i lepszego startu uczniów w dorosłe życie.

Uczestnicy kursów ocenili to doświadczenie jako bardzo wartościowe i inspirujące. Warto uczuć się języków, a zwłaszcza języka angielskiego, przełamać bariery, podejmować wyzwania, rozwijać swoje kompetencje językowe, społeczne i zawodowe. Warto również poznawać Europę, historię, kulturę i obyczaje państw członkowskich, a czasami z innej perspektywy spojrzeć na swoją codzienną pracę, rzeczywistość kraju ojczystego czy problemy społeczne współczesnego świata.

Wyjazdy były możliwe dzięki wkładowi pracy i zaangażowaniu koordynatora projektu – p. Elżbiety Michałkiewicz oraz wsparciu dyrekcji Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu i organu prowadzącego, czyli Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Poprzedni artykułPodchody ku Niepodległej 
Następny artykułPGK stanowczo odpiera zarzuty!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments